Austrálie přijme dalších 12 tisíc běženců a rozšíří nálety na IS

Zahraničí
9. 9. 2015 06:24
Austrálie se rozhodla přijmout dalších 12 tisíc uprchlíků.
Austrálie se rozhodla přijmout dalších 12 tisíc uprchlíků.

Austrálie přijme dalších 12 tisíc uprchlíků a rozšíří své letecké útoky vůči bojovníkům Islámskému státu z Iráku také do sousední Sýrie. Prohlásil to australský premiér Tony Abbott.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Austrálie má nyní roční kvótu pro příjem uprchlíků 13 750 osob. Abbott v neděli uvedl, že Austrálie přidělí více prostoru v této kvótě těm, kteří prchají před násilím v Sýrii, ale neplánuje zvýšit tuto kvótu, což vyvolalo vlnu kritiky z celého politického spektra. Abbott dodal, že Austrálie bude upřednostňovat členy pronásledovaných minorit ze Sýrie, kterou již čtyři roky zmítá občanská válka.

Organizace Spojených národů odhadla, že letos a příští rok překročí Středozemní moře s cílem najít útočiště v Evropě nejméně 850 tisíc lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval k soudržné azylové politice, která by pomohla vyrovnat se lépe s přílivem uprchlíků.

Australské letecké síly se již v současnosti účastní koaliční vojenské akce proti Islámskému státu vedené Spojenými státy zaměřené na Irák. V Sýrii však byla zatím úloha Austrálie omezená jen na doplňování paliva a shromažďování zpravodajských informací. Abbott dodal, že rozhodnutí rozšířit letecké útoky je odpovědí na formální žádost Washingtonu.

Austrálie má tvrdý postoj k žadatelům o azyl. Podle Abbotta je to nutné, aby se zastavilo pašování lidí a umírání na moři. Postup Austrálie však silně kritizuje OSN i různá občanská sdružení.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Medvědi v Japonsku letos zabili rekordní počet lidí, uvedlo ministerstvo

Zahraničí
17. 10. 2025

Český turista nepřežil pád z hory Rysy ve Vysokých Tatrách na Slovensku

Zahraničí
17. 10. 2025

Francouzský premiér Lecornu ustál v parlamentu dvě hlasování o nedůvěře vládě

Zahraničí
16. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ