Australská "Nagyová". Mocná dáma je pro premiéra hrozbou

Zahraničí
15. 2. 2015 08:00
Peta Credlinová.
Peta Credlinová.

Australský premiér Tony Abbott musel počátkem týdne čelit hlasování vlastní Liberální strany o své budoucnosti ve funkci předsedy vlády. Pokus o svržení sice ustál, jeho pozice přesto byla zpochybněna. Jaká je příčina jeho poslední dobou klesající podpory? Za vším je prý žena.

Abbottova popularita se v únoru propadla na nejnižší bod za pětileté období, kdy je v čele své strany. S výkonem premiéra je spokojeno jen 24 procent Australanů. Nespokojených je 68 procent, zbytek nemá jasno, uvedl průzkum, který zveřejnil list The Australian.

V souvislosti s hlasováním, které nakonec dopadlo poměrem 61 ku 39 ve prospěch Abbotta, se dostala do centra pozornosti šéfka kabinetu Peta Credlinová. Asi pětačtyřicetiletá bruneta (její přesný věk není znám), se sama označuje za "královnu Ne". Abbott jí říká "šéfko" a jeho žena se jí prý bojí, napsaly britské Timesy.

Hřeje si Abbott na prsou zmiji?Někdejší právnička je protřelou znalkyní parlamentních poměrů. Disponuje navíc pravomocí určovat, kdo bude s premiérem moct mluvit, a podobně. Její vliv na Abbotta je prý tak velký, že část poslanců ho kvůli mocné úřednici začala nesnášet.

Credlinové nemůže přijít na jméno například vicepremiérka a ministryně zahraničí Julie Bishopová. "Je velice mocnou figurou. Je silná, má spousty názorů a o premiéra pečuje velmi starostlivě," charakterizuje svou rivalku. Dodává, že poslanci dali Abbottovi jasně najevo, co jim vadí, a ten by se podle toho měl zařídit.

A Abbott se podle všeho poučil a Credlinové "přistřihl křidélka". Přestal ji brát s sebou na jednání vlády a omezil její pravomoci v personální politice úřadu vlády a ministerstev. Kolegům také řekl, že dveře do jeho pracovny jsou otevřené a rád si s kýmkoli pohovoří. Příjemné pracovní prostředí je zkrátka důležitá věc.

Autor: - bro -Foto: , youtube

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ