Australská vláda se dnes oficiálně omluvila domorodým Austrálcům za zacházení, které jim v minulosti způsobilo hluboké utrpení a žal. Stalo se tak na zasedání parlamentu, na němž historický projev přednesl premiér Kevin Rudd. Poslanci Ruddův projev odměnili potleskem na otevřené scéně.
V zasedacím sále byla přítomna asi stovka zástupců domorodých komunit i všichni žijící bývalí australští premiéři s výjimkou Ruddova předchůdce Johna Howarda; ten se v době své vlády omluvit odmítal.
ČTĚTE TAKÉ: Australané podali ruku na usmířenou domorodcům
Projev byl přenášen televizními kamerami na obří obrazovky nejen před budovou parlamentu, kam se sjely tisíce Austrálců (Aboriginů) z celé země, ale v přímém přenosu jej vyslechli obyvatelé na celém kontinentu, doma, ve školách i na pracovištích či veřejných prostranstvích.
Ukradené generace
"Omlouváme se za zákony a politiku parlamentů a vlád, které způsobily hluboký žal, utrpení a ztrátu našich australských spoluobčanů," prohlásil Rudd. "Vyslovujeme omluvu za bolest, trápení a rány ukradených generací, jejich potomků i rozbitých rodin," uvádí se v textu. "A omlouváme se i za urážku a ponížení způsobené hrdému lidu a hrdé kultuře."
Austrálie zavedla během 20. století několik kontroverzních opatření s cílem asimilovat domorodé Austrálce mezi většinové obyvatelstvo. Do 70. let minulého století odebrali vládní úředníci domorodým rodičům asi 100 tisíc dětí a nechali je vyrůstat v bělošských rodinách. Tato politika byla prohlašována za humanitární činnost, Austrálci však o odebraných dětech mluví jako o "ukradených generacích".
Ruddova vláda nicméně předem vyloučila splnění požadavku zástupců původních obyvatel na vyplacení odškodného ve výši jedné miliardy australských dolarů (15,6 miliardy korun).
Premiér místo toho hodlá zavést opatření na zvýšení životní úrovně, snížení dětské úmrtnosti či negramotnosti Austrálců, kterých je v současnosti asi 450 tisíc, avšak v téměř 21milionové populaci země patří k nejchudším vrstvám a často žijí na okraji společnosti. Právě mezi nimi je největší dětská úmrtnost, nezaměstnanost, procentuální vězněnost, domácí násilí, alkoholismus a narkomanie.
Foto: AP