Autobusy fungují jako jezdící mosty. <span>Čínští šikulové</span>

Zahraničí
5. 8. 2010 17:20
3-D busy jako malá revoluce v hromadné dopravě?
3-D busy jako malá revoluce v hromadné dopravě?

3-D busy jako malá revoluce v hromadné dopravě?Je to objevná, geniální myšlenka, nebo jen praštěnost? Jako další velká města dusí i ta čínská miliony aut a dopravní chaos. Firma HS Future přišla nyní s pozoruhodným konceptem, který má transportu ve městech ulehčit.

Jde o jakési autobusové jezdící mosty, pohybující se na kolejích. Podle firmy Shenzhen Hashi Future Parking Equipment (HS Future), která s nápadem přišla, jde o skvělé řešení tam, kde silnice praskají ve švech, autobusy se sotva hýbou z místa a komunikace už nejde rozšiřovat.

Takto postiženým čínským megaměstům by měly pomoci obří autobusy, které připomínají jedoucí mosty anebo tunely. Pokud by se koncept osvědčil, byla by to cenově výhodnější a ekologičtější alternativa k hloubení tunelů, stavbě nadjezdů či stavbě dalších silničních pruhů.

Své trojdimenzionální autobusy představila HS Future nedávno na jednom čínském veletrhu. Šéf firmy Sung Jou-čou nyní vysvětluje názorně na videu, jak by měl "bláznivý" koncept fungovat.

ČTĚTE TAKÉ: Číňané sní o rychlovlacích Šanghaj-Berlín. Přes Prahu

V počítačové grafice jezdí 3-D autobusy jako mosty nad ulicemi. Dopravují až 1 400 pasažérů ve výšce čtyři metry nad povrchem vozovky - městskou dopravou se "probíjejí" rychlostí kolem 40 kilometrů za hodinu.

Pod autobusy, a svým způsobem skrze ně, projíždějí ve dvou pruzích auta. Obří autobusy na kolejích jsou tak velké, že pod nimi můžou projet i normální autobusy. Když prostředek hromadné dopravy budoucnosti zastaví, provoz pod ním stále pokračuje.

3-D bus je maximálně bezpečný.

Výhody tohoto konceptu jsou zjevné už na první pohled. Nejen že jsou maximálně bezpečné, ale přispívají výrazně i k ochraně životního prostředí v už tak ekologicky zatížených velkoměstech, zvláště v Číně. Protože jde o elektrobusy, můžou brát částečně energii z fotovoltaických zařízení na své trase a podél ní.

Firma argumentuje, že projekt je finančně velmi výhodný. Náklady na vybudování jednoho kilometru trasy činí 50 milionů jüanů (přibližně 140 milionů korun), což je - alespoň v čínských poměrech - desetina částky potřebné na vybudování metra. Síť 3-D autobusů v délce 40 kilometrů lze podle Jou-čoua vybudovat za pouhý rok.

Jde vlastně pouze o to, vybudovat po levé a pravé straně vozovky koleje a trasu případně upravit, respektive uvolnit do potřebné výšky.

Firma HS-Future představuje na modelu svůj koncept.Pokud jsou trojrozměrné autobusy v provozu, jsou o dvě třetiny levnější než běžné autobusy, tvrdí šéf HS-Future. Na hlavních trasách prý navíc 3-D busy sníží dopravní zácpy o 25 až 30 procent.

Pasažéři budou do nových autobusů nastupovat shora ze zastávek připomínající můstky.

Testovací trasa, která má být v blízké budoucnosti postavena, ukáže, zda jde o už zmíněnou praštěnost či o unikátní myšlenku.

Foto: chinanews.com, UMIWI.COM a HS-Future

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ