Poslední američtí vojáci opouštějí základny v Bagdádu a stěhují se mimo město, jak jim ukládá americko-irácká dohoda. Bezpečnost se v irácké metropoli zlepšila natolik, že se ruší zátarasy, které oddělovaly jednotlivé čtvrti a chránily jejich obyvatele. Pro některé je na to příliš brzo, jiní se cítí dostatečně bezpeční.
Knihkupec abú Alí patří k těm prvním. Sedí v úzké uličce obklopen svazky pojednávajícími o šíitském islámu a vzpomíná na syna, kterého ztratil při jednom z pumových útoků. "Naše bezpečnost zatím nemá dost zkušeností na to, aby dokázala zajistit klid sama. Přeju si, aby ty zdi byly jednou odstraněny, ale prošli jsme hrůzou a nechceme, aby se vrátila," říká.
ČTĚTE TAKÉ: Američtí vojáci se stáhli z Bagdádu
Iráčany těší odchod Američanů, ale bojí se násilí
Tak, jak jeřáby odstraňují těžké betonové bloky zdí, prosvětlují se znovu po třech letech zaprášené ulice a propojují sousedící čtvrti. Sluncem se zalévají také obchody a restaurace a v majitelích klíčí naděje na to, že obchody teď půjdou lépe.
Ale obavy trvají. Sedmnáctiletý abú Alího syn byl jednou ze 140 obětí nejkrvavějšího atentátu, který se stal v Bagdádu od invaze z roku 2003. Spáchali ho v dubnu 2007 ve čtvrti Sadríja, v níž žijí hlavně šíité. Sunnitské útoky na většinové šíity ještě zcela neustaly a počítá se s tím, že se budou stupňovat tak, jak se budou blížit parlamentní volby, které se mají konat v lednu.
Betonové zdi nesou známky po explozích, některé posloužily k vylepování plakátů, další jako plocha pro pouliční umělce. Každá ze zábran váží pět tun. Byly do ulic dovlečeny proto, aby zadržely nejhorší náraz explozí.
Jednatřicetiletý Abbás Fazíl má restauraci poblíž diplomatické čtvrti v centru města a odstraňování zátarasů sleduje s radostí a strachem zároveň. "Bude to dobré pro můj obchod, ale bojím se, že otevření prostoru povzbudí teroristy k dalším útokům. Budeme pro ně snadný terč," řekl.
Otevřené dveře pro teroristy?
V centru města, kde je mnoho ambasád a vládních úřadů, mnoho zátarasů sice zůstane, ale vzniknou mezi nimi průjezdy, což by mělo zlepšit dopravní poměry věčně zacpaného bagdádského centra a okolních ulic.
Odvážení betonových bloků sledují i zbývající američtí vojáci. Jeden z amerických velitelů, který nechtěl být jmenován, se domnívá, že odstranění zátarasů je chyba. Ví, že místní lidi zdi nenávidí, ale podle Američana plnily účel. "Existuje mnoho spících teroristických buněk, které čekají na příležitost zaútočit. Odstranění těch zdí je nejen strategický omyl, ale je to také hazard, velké riziko," prohlásil.
Irácká vláda ale ví, že lidé si zdi nepřejí. Podle průzkumu s odstraněním bloků souhlasí 90 procent dotázaných. Zdi nejen komplikovaly dopravu a omezovaly volný pohyb Bagdáďanů. Byly rovněž překážkou pro městské služby. Komplikovaly třeba svoz odpadu a v šíitské chudinské čtvrti Sadr se kvůli nim zpozdila oprava kanalizace za 100 milionů dolarů.
"Potřebujeme revoluci a odvážná rozhodnutí. Je třeba odstranit zdi zejména tam, kde izolují celé čtvrtě. Přicházíme kvůli nim ročně o miliardy dínárů," řekl bagdádský starosta Sábir Ísáví.
Mluvčí městské rady upozorňuje, že betonové bloky zohyzdily jedno z nejstarších měst světa. "Přejeme si, aby Bagdád vzkvétal, aby se zaskvěl a okouzlil návštěvníky tak, jak to odpovídá jeho minulosti i současnosti," řekl.
Tuny betonu jsou nyní převáženy k vojenským základnám a budou dány k dispozici armádě. Když spatřil obchodník Chálid Ubajd odklízecí techniku, spadl mu kámen ze srdce. "Chceme se zase stýkat s lidmi, které jsme neviděli od té doby, co byla tato oblast uzavřena. Když má žena spatřila jeřáby, plakala radostí," řekl.
Foto: Reuters, ČTK/AP