Strach z povodní dnes opět zesílil v thajské metropoli Bangkoku poté, co premiérka Jinglak Šinavatrová varovala, že některé části hlavního města se mohou ocitnout pod vodou až na měsíc. Úřady zároveň vyhlásily pětidenní "prázdniny", aby se obyvatelé mohli přesunout na bezpečnější místa.
"Po posouzení situace odhadujeme, že záplavová voda zůstane v Bangkoku dva týdny až měsíc, než odteče do moře," řekla dnes Šinavatrová novinářům. "Situace v hlavním městě by nicméně neměla být tak vážná jako v ostatních provinciích. Neměli bychom tu čelit vodě do výšky dvou nebo tří metrů, která by tu zůstala dva až tři měsíce, jak je to v jiných provinciích," dodala.
V projevu k národu, který thajská televize odvysílala v úterý večer, premiérka uvedla, že centrum Bangkoku by voda mohla zaplavit až do výšky 1,5 metru, pokud protipovodňové bariéry povolí. Vyzvala proto obyvatele, aby svůj majetek přesunuli na výše položená místa. Úřady by se podle jejích slov měly soustředit na střežení významných míst, jako je královský palác nebo elektrické rozvodny.
Záplavy na severu, severovýchodě a v centrálních oblastech Thajska už si od poloviny července vyžádaly nejméně 366 obětí a zasáhly do života téměř 2,5 milionu obyvatel. Více než 113 tisíc z nich se muselo uchýlit do nouzových středisek. Na 720 tisíc lidí bylo nuceno vyhledat lékařskou pomoc.
Záplavy si vynutily uzavření sedmi průmyslových komplexů v provinciích kolem Bangkoku, což způsobilo škody odhadované na miliardy dolarů, narušilo mezinárodní dodávkové řetězce a dočasně připravilo o práci na 650 tisíc lidí.
Thajské úřady vyhlásily prázdniny od čtvrtka 27. října do pondělí 31. října, aby umožnily lidem dostat se z města na dobu, kdy by podle očekávání měla voda na řece Čchao Pchraja protékající Bangkokem dosáhnout nejvyšší úrovně.
Záplavy ovlivnily i turistický průmysl, který patří mezi hlavní zdroje příjmů v zemi; ministerstvo turistického ruchu už oznámilo, že počet zahraničních návštěvníků v zemi bude letos o půl milionu až milion nižší než předpokládaných 19 milionů.