Američan, který v Rangúnu přeplaval jezero a navštívil barmskou opoziční vůdkyni a disidentku Do Aun Schan Su Ťij, bude v neděli propuštěn z vězení. Jeho osvobození dosáhl americký senátor Jim Webb, jenž se v metropoli Neipyijto sešel s prvním mužem barmského režimu, generálem Thanem Šweiem.
Američan a válečný veterán John Yettaw byl předtím v Barmě odsouzen k sedmi letům vězení, z nichž měl čtyři strávit na nucených pracích.
"Jsem barmské vládě vděčný za to, že žádosti vyhověla," uvedl Webb, který u barmských úřadů usiloval o Yettawovo vydání do vlasti. "Věřím, že můžeme mít z těchto gest prospěch, že díky nim můžeme začít v budoucnu budovat základy dobré vůle a vzájemné důvěry."
Je to poprvé, co se nějaký vysoce postavený americký politik setkal s nejvýše postaveným představitelem této asijské vojenské vlády.
Senátor Webb se dnes v Rangúnu setkal i s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. Čtyřiašedesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír byla převezena ze svého domu do nedaleké vládní rezidence pro hosty, kde se na 40 minut sešla s Webbem, a poté reportéři viděli, jak ji auto s policejním doprovodem odváží zpět domů.
Má se za to, že barmská junta svolila ke schůzce Su Ťij s Webbem ve snaze zmírnit kritiku mezinárodního společenství, která se na ni snesla po nejnovějším soudu s ní. V červenci vláda k vězněné disidentce nepustila generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna během jeho dvoudenní návštěvy.
Webb přicestoval do barmské metropole Neipyijto v pátek, jen několik dní poté, co svět ostře pranýřoval rozhodnutí soudu o dalším domácím věznění Su Ťij.
Su Ťij strávila v domácím vězení 14 z uplynulých 20 let. Nejnověji byla odsouzena za údajné porušení pravidel, za nichž byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení.
Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přenocovat Američana Johna Yettawa, který se dostavil bez pozvání těsně před vypršením jejího předchozího trestu. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení.
Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z "plavání v místech, kde je to zakázané". Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který prý trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, za disidentkou přišel údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé.
Foto: ČTK/AP a Reuters