Barma: měsíc po cyklonu bez pomoci <span>polovina postižených</span>

Zahraničí
3. 6. 2008 07:56
Vojáci nutí část obětí cyklonu k návratů domů. Mnohdy ale není kam.
Vojáci nutí část obětí cyklonu k návratů domů. Mnohdy ale není kam.

Vojáci nutí část obětí cyklonu k návratů domů. Mnohdy ale není kam.Měsíc poté, co největší barmské město Rangún a sousední deltu řeky Iravadi poničil mohutný cyklon Nagris, se humanitární pomoc stále ještě nedostala k více než polovině postižených. Přes milion lidí tak stále živoří na okraji smrti hladem či v důsledku nemocí, zatímco vládnoucí junta klade mezinárodním humanitárním organizacím stále nové drobné překážky.

Tvrdí to podle agentury AP pracovníci humanitárních organizací, kteří se marně snaží dopravit pomoc do odlehlejších oblastí.

"Mnoho lidí stále ještě nemá k dispozici základní životní potřeby, což je čtyři týdny po katastrofě šokující," řekla Sarah Irelandová, regionální ředitelka britské organizace Oxfam.

V deltě Iravadi se život rozbíhá jen pomalu."Kdyby reakce barmských orgánů byla normální, čtvrtý týden od pohromy by lidé zasažení katastrofou už pracovali na obnově svých životních náplní. S největší pravděpodobností by teď uvažovali o tom, jak znovu nastartovat své životy. Avšak místo toho stále potkáváme lidi, kteří nemají ani co jíst," dodala.

Kvůli překážkám úřadů, kteří humanitárním pracovníkům házejí klacky pod nohy, se pomoc ze zahraničí dostala zatím jen asi k milionu z celkem 2,5 milionu postižených.

Orgány barmské junty často na místě argumentují tím, že lidem potravinová a jiná pomoc ze zahraničí spíše škodí, protože je prý nepodněcuje k práci na obnově vesnic a polí, ale spíš je svádí k čekání na jídlo zdarma.

Barmánec rozdává svým postiženým krajanům jídlo.Barmské úřady přikázaly ode dneška obnovit školní vyučování v postižených oblastech bez ohledu na to, že mnoho škol je nadále v troskách a žáci sedí často ve třídách, které nemají střechu. "Jsem nešťastná, když prší. Pak jsou děti mokré a onemocní," říká matka dvanáctiletého školáka.

Mnohé vesnice ani žádnou školu nemají, protože zmizela i s obytnými domy tamních obyvatel. Některé školy, které katastrofu přežily, poskytly ubytování postiženým; ti ale museli v uplynulých týdnech odejít, aby "nebránili obnově vyučování".

Jsou ale i rodiče, kteří obnovení výuky vítají. Domnívají se totiž, že odklady by byly na úkor kvality vzdělání jejich dětí. "Rodiče v Barmě tradičně přikládají vzdělání velký význam.

Vedoucí představitelé junty na inspekci uprchlických táborů.Je to vidět i na docházce: do základních škol v zemi chodí 82 procent všech dětí příslušného věku," říká regionální pracovník Dětského fondu OSN (UNICEF).

Cyklon Nargis připravil v Barmě podle oficiálních údajů o život 78 tisíc lidí, podle neoficiálních mnohem více. Na 2,5 milionu osob zanechal bez přístřeší a prostředků. Pod nátlakem OSN se vojenský režim teprve před devíti dny rozhodl, že do země vpustí zahraniční humanitární pracovníky. Poměrně volně se smí pohybovat v Rangúnu a okolí, do některých zasažených oblastí jim však úřady pod různými záminkami stále brání vstoupit.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ