Počet obětí cyklonu Nargis, který se v sobotu přehnal přes Barmu, přesáhl 22 000. Dalších 41 000 lidí se pohřešuje, informovala agentura Reuters s odvoláním na barmskou státní televizi.
VÍCE FOTOGRAFIÍ: ZDE
Vládnoucí vojenská junta vyhlásila ve třech z pěti postižených barmských států výjimečný stav a o dva týdny v nich odložila konání referenda o nové ústavě.
"V Bogalaji je bilance mrtvých deset tisíc," uvedla barmská televize. Město se nachází v okolí delty řeky Iravadi, v Iravadské oblasti, která je jedním z nejpostiženějších regionů.
Vláda podle šéfa diplomacie Nopadona Pattamy zatím stále zjišťuje přesný rozsah škod, avšak nemá dosud informace například o odlehlých vesnicích v Iravadské oblasti.
Pomozte Barmě: |
Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě, jejíž jižní část v sobotu zdevastoval cyklon Nargis. Prostředky ze sbírky budou využity na zajištění základních životních potřeb zasažených osob. Přispívat lze bankovním převodem na konto SOS Barma 836 836 836 /0300 u ČSOB. |
Ničivější byl pouze cyklon, který v roce 1991 zasáhl Bangladéš a zabil na 143 tisíc lidí.
Podle odborníků OSN na řešení krizových situací cyklon připravil o přístřeší statisíce lidí, ale jejich počet se může vyšplhat na miliony.
Barmské státní sdělovací prostředky oznámily, že živel zničil v iravadské deltě 20 tisíc domů. Ovšem v postižených pěti státech žije téměř polovina ze zhruba pěti desítek milionů obyvatel.
Barmská vojenská vláda v pondělí kvůli vážnosti situace souhlasila, že výjimečně přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN.
První zahraniční zásilka by měla do Barmy dorazit dnes ze sousedního Thajska, v krátké době by se přes barmské hranice měla dostat i další pomoc ve formě potravin, vody, léků či provizorních přístřešků.
První finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun uvolnila na řešení humanitární krize i česká vláda.
Barmská vojenská junta v úterý rozhodla odložit konání referenda o nové ústavě ve regionech zasažených cyklonem, tedy v iravadské deltě a v největším městě Rangúnu, na 24. května. Hlasování v ostatních částech země se uskuteční podle plánu v sobotu.
Podle junty je schválení ústavy důležitý předpoklad demokratických voleb, které se mají konat za dva roky. Podle opozice ale nová ústava nezaručí dodržování lidských práv a jejím hlavním cílem je ospravedlnění vojenské vlády.
Barmská vojenská vláda v pondělí kvůli vážnosti situace souhlasila, že výjimečně přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN. Podle mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) Elisabeth Byrsové však junta zatím neumožnila vstup humanitárních pracovníků do země. "Vláda zatím přijala pouze hmotnou pomoc. Nyní čekáme na víza pro náš tým pro odstraňování následků katastrof," řekla Byrsová.
Podle informací thajského listu Bangkog Post působí ale pro OSN v Barmě na plný úvazek 40 lidí. UNDP (United Nations Development Programme) vyslal uplynulou noc do ústí řek\ Iravadi čtyři týmy, které zkoumají a odhadují škody způsobené větrnou smrští.
Americký prezident George Bush dnes také kritizoval barmskou juntu, že zatím neumožnila americkému záchranářskému týmu vstoupit do země. "Jsme připravení vyslat americká plavidla, která by mohla najít těla obětí, zachránit pohřešované a pomoci stabilizovat situaci," řekl Bush. "Naše zpráva pro vojenské vládce (Barmy) je: 'Nechte Spojené státy, aby pomohly vám i vašim lidem'," dodal americký prezident.
Bush rovněž uvedl, že jeho vláda je připravená rozšířit nabízenou humanitární pomoc z dosud nabízených 250.000 dolarů (4 milionů korun). Zvýšení pomoci nicméně podmínil otevřením Barmy pro americký záchranný tým.
První zahraniční zásilka potravin a léků dnes dorazila do Barmy ze sousedního Thajska, v krátké době by se přes barmské hranice měla dostat i další pomoc ve formě potravin, vody, léků či provizorních přístřešků. Dvě lodi s humanitární pomocí dnes do Barmy vyslala Indie, plavidla by měla dorazit do Rangúnu ve středu.
První finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun uvolnila na řešení humanitární krize i česká vláda. Evropská komise dnes nabídla na odstraňování následků katastrofy 2 miliony eur (50 milionů korun).
Barmská vojenská junta dnes rozhodla odložit konání referenda o nové ústavě v regionech zasažených cyklonem, tedy v iravadské deltě a v největším městě Rangúnu, na 24. května. Hlasování v ostatních částech země se uskuteční podle plánu v sobotu.
Chronologie přírodních katastrof v oblasti za uplynulých 50 let
26.-27. září 1959 - Tajfun Vera, který se přehnal nad japonským ostrovem Honšú, si vyžádal asi 4500 lidských životů.
Květen 1963 - Počet obětí cyklonu řádícího v Bangladéši dosáhl 22 tisíc.
Květen-červen 1965 - Cyklony v Bangladéši připravily o život 47 tisíc lidí.
Prosinec 1965 - Cyklon, který se přehnal nad Pákistánem, si vyžádal 30 tisíc lidských životů.
Duben 1969 - Při cyklonu v Bangladéši zemřelo pět tisíc osob.
Listopad 1970 - Nejtragičtější cyklon za poslední desítky let zasáhl Bangladéš; zahynulo 300 tisíc osob, podle některých zpráv to bylo až milion lidí.
Říjen 1971 - Cyklon, který zasáhl indické státy Urísa a Západní Bengálsko, si vyžádal 25 tisíc lidských životů.
Listopad 1977 - Nad pobřežím jihoindického státu Ándhrapradéš se přehnal silný cyklon; přes 10 tisíc lidí přišlo o život.
Květen 1985 - Cyklon zasáhl jižní pobřeží Bangladéše a přilehlé ostrovy; počet obětí dosáhl 20.000.
Duben 1991 - Pobřeží Bangladéše zasáhl cyklon, který si vyžádal 140 tisíc lidských životů.
Listopad 1991 - Tajfunu Ruth ve střední části Filipín padlo za oběť téměř sedm tisíc osob.
29. října 1999 - Cyklon zasáhl pobřeží východní Indie, především stát Urísa, a zabil 15 tisíc lidí.
15. listopadu 2007 - Cyklonu Sidr a následným povodním v Bangladéši podlehlo asi 3500 lidí.
3. května 2008 - Počet obětí cyklonu Nargis, který se přehnal přes Barmu, dosáhl téměř 22 tisíc. Dalších 41 tisíc lidí se pohřešuje.
Foto: Reuters, AP a NASA