Počet obětí cyklonu Nargis, který se v sobotu přehnal přes Barmu, se nyní pohybuje zřejmě kolem 10 tisíc, přičemž další tři tisíce jsou nezvěstné. Tento prozatímní předpoklad učinila dnes barmská vláda, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého barmského diplomata.
Na základě těchto závěrů vláda oznámila, že přijímá humanitární pomoc nabízenou Organizací spojených národů.
"Vláda je v podstatě přesvědčena, že předběžný počet obětí je asi 10.000 a další 3000 lidí jsou pohřešovány," řekl diplomat.
Barmský ministr zahraničí Ňjan Win hovořil o 10.000 obětí jen o něco dříve při setkání se zahraničními diplomaty a zástupci humanitárních organizací. Státní média dosud informovala o téměř 4000 zjištěných mrtvých a 3000 pohřešovaných. Vládnoucí junta ale dnes zároveň potvrdila, že referendum o nové ústavě se i přes katastrofu bude konat v plánovaném termínu, tedy 10. května.
Barmská vojenská vláda vyslovila dnes vzhledem k vývoji situace "opatrný souhlas", že přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN. "Vláda dala najevo ochotu akceptovat mezinárodní pomoc prostřednictvím OSN," řekl agentuře Reuters představitel Světového potravinového programu (WFP), který je součástí světové organizace.
Barma upřesnila, že potřebuje střešní materiály, léky a lékařské potřeby, tablety na dezinfekci vody a o sítě proti moskytům.
Evropská komise v reakci na katastrofu uvolnila dva miliony eur (přes 50 milionů Kč) na naléhavou humanitární pomoc. "S každou hodinou, která utíká, jsou zprávy přicházející z Barmy horší a horší. Je to strašná katastrofa, která si žádá rychlou a efektivní humanitární odpověď," řekl eurokomisař Louis Michel.
Také Česko poskytne pomoc: ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes uvolnil 2,5 milionu korun na humanitární pomoc obyvatelům Barmy. Tato pomoc má být předána prostřednictvím Červeného kříže, protože ČR barmský režim neuznává. Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě.
Podle odborníků OSN na řešení krizových situací cyklon připravil o přístřeší statisíce lidí. Barmské státní sdělovací prostředky oznámily, že cyklon Nargis zničil v iravadské deltě 20.000 domů. Agentura AFP s odvoláním na mluvčího Mezinárodního výboru Červeného kříže Michaela Anneara uvedla, že živel zcela zničil několik vesnic.
Lidem v postižených oblastech se nedostává čistá voda a mnoho míst je bez dodávky elektřiny. Armáda zatím vyčistila několik hlavních silnic, přístup do řady vesnic však nadále komplikují trosky blokující dopravu.
Do postižených oblastí začíná přicházet humanitární pomoc. "Rozdáváme oblečení, pokrývky, tablety na čištění vody, vybavení pro vaření a hygienické potřeby," řekl Annear.
V Rangúnu se dnes tvořily dlouhé fronty u čerpacích stanic a v obchodech s potravinami. Ceny benzinu se od soboty zdvojnásobily, ceny vajec dokonce ztrojnásobily. Obyvatelé největšího barmského města také vykoupili většinu obchodů s elektrickými bateriemi a se svíčkami. Úřadům se podařilo obnovit provoz na rangúnském letišti, kde dnes přistálo thajské letadlo s dodávkou potravin a léků.
Obyvatelé Rangúnu kritizují vojenskou juntu za pomalou reakci na řádění živlu. "Kde jsou vojáci a policisté? Když šlo o potlačování loňských protestů, byli velmi rychlí a agresivní," citovala agentura Reuters bývalého vládního úředníka, který si nepřál být jmenován.
Postup junty po řádění živlu kritizoval i zástupce exilového opozičního Fóra pro demokracii v Barmě Nain Aun. "Vojenský režim nebyl připraven vyrovnat se s následky cyklonu," prohlásil. Barma podle něj nutně potřebuje zahraniční pomoc.
Barmská junta i přes katastrofu trvá na uskutečnění referenda o nové ústavě. "Dělí nás od něj jen několik dní a lidé se na hlasování těší," uvádí se ve vládním prohlášení. Podle junty je schválení ústavy důležitý předpoklad demokratických voleb, které se mají konat za dva roky. Podle opozice ale nová ústava nezaručí dodržování lidských práv a jejím hlavním cílem je ospravedlnění vojenské vlády.
Foto: AP a Reuters