Barmská junta i přes mezinárodní protesty <span>opět zatýkala</span>

Zahraničí
3. 10. 2007 13:55
Mnichy vedené protesty v barmském Rangúnu
Mnichy vedené protesty v barmském Rangúnu

Mnichy vedené protesty v barmském RangúnuBarmské bezpečnostní složky v noci na dnešek opět hromadně zatýkaly další obyvatele Rangúnu, které podezírají z účasti na největších protivládních protestech za posledních 20 let.

Junta tak pokračuje v represích proti buddhistickým mnichům a členům opozice i přes narůstající hněv mezinárodního společenství, které zvažuje další sankce. Objevily se však zároveň překvapivé zprávy, že vojenský režim propustil 229 mnichů a mnišek, zadržených při raziích minulý týden.

Při krvavém potlačení masových protivládních demonstracích, které koncem září ochromily ulice Rangúnu a Mandalaje v centrální části země, zahynulo podle oficiální verze barmské vojenské vlády devět Barmánců a jeden Japonec. Zahraniční vlády a demokratičtí aktivisté se však obávají, že počet mrtvých může dosahovat několika stovek. Na webových stránkách exilového hnutí Demokratický hlas Barmy jsou například vystaveny fotografie zavražděného mnicha, pohozeného v džungli. Vyslanec Rady OSN pro lidská práva Paulo Pinheiro také v úterý potvrdil, že počet zadržených se pohybuje již v řádech tisíců.

V Rangúnu i ve městě Mandalaj i nadále panuje napjatá atmosféra. Očití svědci prý během noci viděli, jak vojáci v nejméně osmi nákladních automobilech odvážejí z centra Rangúnu další zadržené osoby. V jednom domě poblíž pagody Šweitigoum prý po domovní prohlídce zůstala jen třináctiletá dívka; celou její rodinu odvezli vojáci neznámo kam.

Junta dnes překvapivě propustila asi 80 mnichů a 149 mnišek z jednoho z rangúnských klášterů, kteří byli zatčeni minulý týden. Vězni prý byli vyslýcháni dnem i nocí, jídlo dostávali dvakrát denně. Podle příbuzných jedné z propuštěných mnišek měly mnohé z těchto žen šaty potřísněné krví.

Japonsko, největší dodavatel humanitární pomoci do Barmy, dnes znovu zopakovalo svou hrozbu, že dodávky pomoci omezí. Novináře o tom informoval japonský ministr zahraničí, podle něhož jde o reakci na zabití japonského novináře během zásahu státních ozbrojených sil proti demonstrantům. Země svou hrozbu zopakovala jen den poté, co Rada OSN pro lidská práva na svém mimořádném zasedání v Ženevě přijala rezoluci odsuzující juntu a vyzvala ji, aby umožnila návštěvu vyšetřovatele Rady OSN pro lidská práva v zemi.

Bílý dům očekává brzké vyjádření zvláštního emisara OSN Ibrahima Gambariho, který v úterý ukončil svou návštěvu Barmy. Během ní se setkal s šéfem barmské junty, generálem Than Šweiem, i s vězněnou vůdkyní opozice Do Aun Schan Su Ťij. Gambari by měl o své návštěvě ve čtvrtek informovat generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a pravděpodobně v pátek by měl o své misi hovořit v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku.

Pozorovatelé předpokládají, že při schůzce mohlo dojít alespoň k malému pokroku při vyjednávání. Singapur, který v současnosti předsedá Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož členem je i Barma, uvedl, že byl příjemně překvapen "spoluprací junty s Gambarim". Úřady mu prý povolily, aby se do Barmy znovu vrátil počátkem listopadu.

Podle agentur však zatím není jasné, jakým způsobem může mezinárodní společenství, respektive OSN konkrétně přimět barmský vojenský režim k ústupkům. Mnozí analytici v této souvislosti nezakrývají skepsi. "Moc od toho neočekávám. Myslím si, že vedení je tak utvrzeno ve svých názorech, že to (jednání) nepomůže," řekl agentuře Reuters David Steinberg, politolog z Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

Podobně nedůvěřivě se vyjádřil i Léon de Riedmatten, bývalý neformální emisar OSN, který dříve zprostředkovával jednání junty s vězněnou vůdkyní Su Ťij. Podle něj barmské vedení není schopno "skutečného dialogu".

Na snímku: Mnichy vedené protesty v barmském Rangúnu, 26. září

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ