Barmská junta <span>odmítá OSN jako prostředníka</span>

Zahraničí
7. 11. 2007 13:42
Představitelka barmské opozice Su Ťij
Představitelka barmské opozice Su Ťij

Vedoucí představitel barmské junty a premiér Tchein SeinBarmská junta odmítla, že by zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari mohl sehrát roli prostředníka při rozhovorech mezi vojenskou vládou a barmskou opoziční vůdkyní a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Snahy Gambariho o řešení politické krize v Barmě tak zřejmě skončí neúspěchem.

Gambariho, který je od soboty na své druhé návštěvě Barmy od zářijového krvavého potlačení barmských prodemokratických demonstrací, navíc zatím nepřijal nejvyšší představitel režimu generál Than Šwei. V úterý se vyslanec OSN sešel s nižšími představiteli junty a podle nejnovějších zpráv z diplomatických kruhů se má ve čtvrtek, krátce před svým odletem ze země, setkat se Su Ťij.

"Nepřípustné vměšování"

Zmocněnec OSN pro Barmu Ibrahim GambariMožnost schůzky nově jmenovaného prostředníka barmské vlády pro kontakty s opozicí Aun Ťije se Su Ťij za účasti OSN barmští vládní představitelé odmítli s poukazem na nepřípustné vměšování do vnitřních záležitostí země.

"Přivítáme pozitivní koordinaci a spolupráci v otázce záležitostí Barmy, ale nikdy nepřijmeme jakékoli vměšování, které by mohlo poškodit suverenitu země," sdělil barmský ministr informací.

"V současné době není třístranná schůzka možná," řekl dále ministr s tím, že Su Ťij, která je nadále držena v domácím vězení, nejprve musí splnit požadavek vlády a přestat podporovat mezinárodní sankce proti Barmě.

Gambari odjede s nepořízenou

Podle ministra informací první Gambariho návštěva nepřinesla očekávané výsledky, a Představitelka barmské opozice Su Ťijmísto toho byla následována novými sankcemi USA, Austrálie a EU vůči Barmě, jakož i odsouzením barmského režimu na půdě Rady bezpečnosti OSN.

"Barma je malá země, ale pokud ji budou velké mocnosti zastrašovat svým vlivem v RB OSN, budeme jim statečně čelit," dodal ministr.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun již vyjádřil znepokojení nad nedostatečným pokrokem při jednání svého vyslance s barmskými generály. Jedinou pozitivnější zprávou z posledních dnů je tak úterní oznámení zmocněnce OSN pro lidská práva Paula Sergia Pinheira, že byl pozván na 11.-15. listopadu k návštěvě Barmy. Barmský režim mu v návštěvě bránil od roku 2003.

Na fotografiích: (1) Barmský premiér Thein Sein říjen 2007, (2) Ibrahim Gambari na tiskové konferenci v Indii, 23. října, (3) Vůdkyně opozice Su Ťij, říjen 2007.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ