<span>Barmští aktivisté slaví</span>: svět si jich konečně všiml

Zahraničí
5. 10. 2007 16:24
Demonstranti za osvobození Barmy v Austrálii
Demonstranti za osvobození Barmy v Austrálii

Po celé roky se západní aktivisté brojící proti barmským vládnoucím generálům snažili vymanit z "béčkové kategorie" mezi kauzami, které hýbou světem. Sledovali, jak se do titulků dostává Dárfúr, jak první stránky novin opanovávají klimatické změny, a jak více pozornosti, peněz i přízně celebrit získává boj proti viru HIV a nemoci AIDS.

To všechno se minulý týden změnilo. Ve chvíli, kdy záběry krvavého potlačení protestů proti barmské juntě zvedly celosvětový poprask, zavolal londýnské skupině aktivistů britský premiér Gordon Brown, aby jí nabídl svou pomoc. "Během letošního roku se úřad britského premiéra neobtěžoval ani odpovídat na naše dopisy. A teď nám sám premiér volá," říká Mark Farmaner, mluvčí z britské organizace Burma Campaign, která usiluje o dodržování lidských práv v této zemi. "Důsledky pro nás byly neskutečné."

Demonstranti za osvobození Barmy v AustráliiV prvních dnech po zásahu, při němž podle diplomatů zabili barmští vojáci a policisté mnohem více než deset lidí, což je počet obětí, který připouští barmská vláda, měla Farmanerova skupina více než 600 telefonátů denně od novinářů, kteří zcela zahltili její záznamník. "Rozbila se nám tiskárna. Laptop kleknul. Dokonce i kempinkové lůžko, které jsem měl v kanceláři, se rozpadlo," říká Farmaner.

Internetové stránky organizace zaznamenaly za minulý týden více přístupů než za celý rok. Online prosba o finanční dary vynesla za jediný týden 20 000 dolarů, což se jindy sejde za zhruba šest měsíců. "Než se tohle stalo, tak jsme měli letos finančně velmi nesnadný rok, dary byly nižší než obvykle," dodává Farmaner.

Mezinárodní sympatie pro protestující v Barmě, kde junta přiznává, že nadále zadržuje více než 1400 lidí, zvedla vlnu podpory v ulicích světových měst v nebývalé síle. Takový ohlas se zatím nikdy nepodařilo získat ani s pomocí charismatické disidentky Do Aun Schan Su Ťij, nositelky Nobelovy ceny za mír, která je často označována za "asijského Nelsona Mandelu".

V některých západních a asijských hlavních městech pochodovaly k barmským a čínským Demonstrace za osvobození Barmy v Německuvelvyslanectvím tisíce lidí. Čína je považována za hlavní oporu barmského režimu a hájí jej i v Radě bezpečnosti OSN.

"Lidé jsou opravdu naštvaní na Čínu a pokud Peking teď nezmění svůj postoj, věřím, že by mohlo dojít k opravdovému bojkotu olympiády," soudí Jeremy Woodrum z americké organizace Campaign for Burma, která minulý týden zorganizovala protesty před čínským velvyslanectvím ve Washingtonu. Aktivisté chtějí ještě zvýšit tlak sobotním "Globálním dnem akce", v jehož rámci se mají konat pochody a shromáždění ve 41 městech v Asii, Evropě a Severní Americe.

Čím dál tím větší úlohu při burcování opozice hraje internet. Do kampaně na serveru Facebook se od 19. září, kdy byla zahájena, zapojilo na 300 000 lidí. "Je důležité, že se konečně pozornost světových médií obrátila k Barmě a že světoví představitelé včetně Gordona Browna zůstávají nadále aktivně zapojení do mezinárodního úsilí," říká Farmaner.

Exiloví barmští novináři v NorskuAktivisté se dlouho snažili získat pro barmskou kauzu podporu celebrit, které se ale - jako například hollywoodští herci George Clooney a Matt Damon - zapojili raději do kampaně proti porušování lidských práv v súdánské oblasti Dárfúru. Ovšem minulý měsíc podepsalo více než 25 celebrit včetně Jennifer Anistonové, Owena Wilsona, Anjeliky Hustonové či Dustina Hoffmana petici, v níž vyzývají generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna k ostřejší akci proti barmským generálům.

Nový díl Ramba akční hvězdy Sylvestera Stalloneho, v němž se veterán z vietnamské války John Rambo postaví proti mocné barmské armádě, jde do kin v lednu a aktivisté doufají, že i hollywoodský snímek pomůže získat pozornost veřejnosti.

Na fotografiích: (1), (2) Účastnící demonstrací proti barmské juntě v Austrálii, (3) Demonstrace za osvobození Barmy v Německu, (4) Exiloví barmští novináři v Norsku.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ