Hlavní jordánské kmeny podepsaly petici požadující ukončení politické činnosti jordánské královny Ranji. Podezírají ji z korupce. Otevřenou kritiku královské rodiny, za kterou podle zákona v Jordánsku hrozí až tři roky vězení, zřejmě vyvolaly události v Tunisku a Egyptě.
Šestatřicet příslušníků nejvýznamnějších kmenů z Jordánska v petici obviňuje Ranju ze zneužití státních fondů ke zlepšení jejího obrazu v zahraničí. Ranja, která je palestinského původu, prý přitom nebere ohled na bídu, v níž žijí běžní Jordánci.
Královna, která se po boku Abdalláha II. setkává se západními delegacemi, je konzervativním kmenům trnem v oku z mnoha důvodů. Bojuje za práva jordánských žen, včetně práva předávat občanství dětem, když se provdají nebo ožení za cizince. Toto právo ve většině arabských zemí neexistuje.
Signatáři výzvy patří k základním pilířům hášimovské monarchie - oproti obyvatelstvu palestinského původu, které tvoří téměř polovinu ze sedmi milionů obyvatel země. Královna si podle nich buduje vlastní mocenská centra.
"Představuje nebezpečí pro národ, strukturu státu, politickou strukturu a instituci trůnu," uvádí se v petici. Pokud bude tato výzva ignorována, varují představitelé kmenů před vývojem podobným v Tunisku a Egyptě.
Královna podporuje také zákon o udělení občanství dalším Palestincům, což vyvolalo obavy vládnoucí hášimovské dynastie z dalšího posílení nerovnováhy mezi Jordánci a Palestinci v zemi.
Neobvykle tvrdá prohlášení kmenových vůdců vyjadřují spíš hlubokou propast mezi nacionalisty a populací palestinského původu než přímou kritiku vlády Abdalláha II.
Jordánský panovník však zůstává pod tlakem. Minulý týden odvolal vládu, ustoupil tlaku lidu volajícího po reformách mimo jiné na několika velikých demonstracích inspirovaných událostmi v Egyptě a v Tunisku.