Biden kritizuje čínské hostitele. Kvůli nové zóně i novinářům

Zahraničí
5. 12. 2013 15:00
Biden opatrně kritizuje Čínu.
Biden opatrně kritizuje Čínu.

Americký viceprezident Joe Biden dnes v Pekingu prohlásil, že nově vyhlášená čínská zóna vzdušné obrany nad spornými ostrovy ve Východočínském moři působí značné znepokojení v regionu, a vyzval čínské vůdce ke zmírnění napětí. Biden řekl, že o kontroverzním zřízení identifikační zóny diskutoval ve středu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem čtyři hodiny.

Americký viceprezident rovněž kritizoval zacházení se zahraničními novináři v Číně.

"Nedávné nečekané oznámení Číny o zřízení nové identifikační zóny vzdušné obrany bezpochyby vyvolalo značné znepokojení v regionu," konstatoval Biden.

John Biden a jeho čínský protějšek v Pekingu."V rozhovorech s prezidentem Siem jsem velmi otevřeně vyjádřil náš pevný postoj v této otázce," dodal Biden, který s čínskou hlavou státu jednal ve středu dvakrát tak dlouho, než bylo původně plánováno.

Čína koncem listopadu oznámila, že zahajuje "mimořádná obranná opatření" proti letadlům, která se nebudou řádně identifikovat ve vzdušném prostoru Východočínského moře nad souostrovím, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü a o něž se Peking pře s Tokiem.

Toto rozhodnutí vyvolalo protesty ze strany USA, Japonska a Jižní Koreje, které novou zónu odmítly uznat.

Podle vysokého představitele Bílého domu američtí činitelé při nynějších diskusích v Pekingu žádali od Číny zavedení konkrétních opatření vedoucích ke snížení napětí v oblasti.

Čínské ministerstvo zahraničí nicméně dalo jasně najevo, že země na svém rozhodnutí trvá. "Při jednání čínská strana zopakovala svůj postoj a zdůraznila, že její krok je v souladu s mezinárodním právem," uvedl mluvčí čínské diplomacie Chung Lej. "Americká strana by měla zaujmout objektivní a spravedlivý postoj a (čínský krok) respektovat," dodal.

Americký viceprezident v Číně rovněž odsoudil nedávné cenzurní zásahy a omezení, kterými čínské úřady zakročily proti zahraničním, především pak americkým médiím. Spojené státy a Čína se "hluboce neshodují" v tom, "jak se zachází s americkými novináři", podotkl Biden.

"Je ku prospěchu, když mohou lidé svobodně dýchat, svobodně mluvit, mohou se postavit ortodoxním názorům, když média mohou sdělovat pravdu beze strachu z následků," řekl Biden.

Ostrovy, které jsou jablkem sváru.

Tento týden čínské úřady nepovolily jednomu z novinářů americké agentury Bloomberg přístup na tiskovou konferenci v Pekingu, na níž hovořili britský premiér David Cameron a jeho čínský protějšek Li Kche-čchiang. Agentura je v nelibosti v Číně kvůli svým investigativním zprávám odhalujícím údajný obrovský majetek nejvyšších čínských představitelů.

Internetové stránky agentury Bloomberg jsou stejně jako stránky listu The New York Times v Číně od loňska blokovány.

Biden do Číny přiletěl z Japonska a dnes pokračuje do další spojenecké země, Jižní Koreje.

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ