Blair: Britské námořníky čeká klíčových 48 hodin
03.04.2007 18:01
Příštích 48 hodin bude mít pro 15 britských námořníků zadržovaných v Íránu zásadní význam. S tímto názorem přišel britský premiér Tony Blair do nejmenovaného skotského rádia. Reagoval tak na pondělní prohlášení předsedy íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alího Larídžáního, že Teherán nechce vojáky postavit před soud a je pro diplomatické řešení incidentu.
Íránská tisková agentura IRNA však odpoledne zveřejnila další snímky zajatých vojáků, což by podle západních agentur mohlo znamenat porušení pondělní dohody, podle níž už nemělo dojít ke zveřejnění žádných nových snímků zajatců.
Fotografie zobrazují spokojené vojáky
Na nových fotografiích je šest Britů v teplákových soupravách. Sedí na koberci kolem misky, v níž jsou zřejmě oříšky. Titulky situaci popisují takto: "Britští námořníci si povídají, jedí ovoce, pijí kávu a hrají šachy. Jsou zřejmě spokojeni, protože jsou v dobrých podmínkách a nemusejí těžce pracovat v Perském zálivu." Na nově zveřejněných snímcích je rovněž Faye Turneyová, která je jedinou ženou mezi 15 Brity, které Íránci zajali 23. března v Perském zálivu.
"Zdá se, že (Larídžáního slova) otevírají nějaké perspektivy. Nejdůležitější ovšem je, abychom dostali ty lidi bezpečně domů a zdravé," řekl Blair. "Pokud to chtějí (Íránci) vyřešit diplomatickou cestou, dveře jsou otevřené," dodal.
Zároveň ale pohrozil, že pokud jednání o rychlém propuštění námořníků uvíznou na mrtvém bodě, zaujme Británie "daleko tvrdší postoj".
Larídžání ujišťoval, že Írán a Británie již zahájily diplomatická jednání, která by měla vést k vyřešení krize okolo námořníků zadržovaných v Íránu kvůli údajnému vniknutí do íránských výsostných vod. Britští představitelé to však podle serveru BBC News popřeli. Žádná nová jednání podle nich nezačala.
"Britská vláda zahájila diplomatické rozhovory s íránským ministerstvem zahraničí...," řekl Larídžání podle íránské tiskové agentury IRNA. "Jsme na začátku cesty. Pokud to bude pokračovat, podmínky se logicky mohou změnit a můžeme směřovat k vyřešení případu," dodal.
Írán: Kdyby Londýn "přiznal chybu", mohlo být po sporu
Larídžání kromě toho opět vyčetl Londýnu, že svým přístupem komplikuje propuštění zajatců. Kauza mohla být podle něj hned na začátku "přirozeně" vyřízena v rámci bilaterálních vztahů, pokud by Londýn "přiznal chybu". "Britové ale postupovali jinak, jako by narušení íránských výsostných vod bylo něco normálního," uvedl Larídžání.
Íránci Brity drží na neznámém místě. Tvrdí, že námořníci nepovoleně vnikli do íránských vod, což Británie odmítá. Podle jejích map byli Britové zadržení v iráckých vodách. Íránci postupně před kamerou ukázali všech 15 vojáků. Podle Íránu se všichni Britové doznali, že byli v íránských vodách, ale pouze první z nahraných záznamů byly ozvučené.
Prezident Mahmúd Ahmadínežád odložil na středu tiskovou konferenci, která byla údajně plánována na úterý. Učinil tak prý na žádost novinářů.
Dusno by mohlo odlehčit propuštění diplomata či zpochybnění hranic
Americký prezident George Bush v úterý prohlásil, že podporuje Británii ve snaze vyřešit krizi a že USA s Brity o této otázce konzultují. Zajetí Britů označil za neobhajitelné.
Krizi by podle pozorovatelů mohlo pomoci vyřešit dnešní propuštění íránského diplomata v Iráku. Druhý tajemník íránského velvyslanectví v Bagdádu Džalál Šarafí byl unesen 4. února neznámou skupinou ozbrojenců. Někteří odborníci poukazují na to, že Britové se ocitli v rukou Íránců zejména proto, aby dal Írán najevo Iráku, že nehodlá nečinně přihlížet, zatímco jsou v Iráku unášeni jeho občané. V Iráku je totiž stále zadržováno pět Íránců, kteří byli zatčeni na severu země kvůli podezření z pašování zbraní do země zmítané občanskou válkou.
Odborník na mezinárodní hranice Martin Pratt z Durhamské univerzity řekl, že obě strany by z incidentu mohly vyjít s čistým štítem, pokud uznají, že příčinou je špatně definovaná námořní hranice. Vychází se z dohody, která nebyla obnovena od roku 1975. "Nelze uplatňovat dogma na hranici, o níž nebylo náležitě rozhodnuto," řekl Pratt.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.