Na svou v pořadí sedmou a zároveň poslední návštěvu Iráku ve funkci britského premiéra v sobotu do Bagdádu nečekaně přiletěl Tony Blair. S tamními představiteli podle světových agentur jednal zejména o větším zapojení radikálních skupin do politického procesu v zemi, ve které ani čtyři roky od invaze v roce 2003 neutichají krvavé násilnosti. Loučil se rovněž s britskými vojáky působícími na jihu Iráku.
Krátce po Blairově příletu v takzvané zelené zóně, kde platí zpřísněný bezpečnostní režim, vybuchlo několik minometných granátů. Zraněna přitom byla jedna osoba, sdělil mluvčí velvyslanectví Spojených států Lou Fintor bez bližších podrobností.
Podle Blairova mluvčího šlo o běžné ostřelování zelené zóny, které nemá s návštěvou britského premiéra nic společného. Zelená zóna je mohutně opevněná část Bagdádu, kde jsou soustředěny irácké vládní úřady a parlament a velvyslanectví.
Při setkání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním a premiérem Núrím Málikím šéf britského kabinetu ujistil, že jeho plánovaný odchod z funkce neovlivní podporu, kterou Londýn Bagdádu poskytuje. Blair vyzval Iráčany, aby urychlili proces usmíření mezi iráckými komunitami vypsáním nových provinčních voleb a zvýšeným úsilím o přivedení kmenových vůdců i jiných osob spojených s násilím do politického procesu. Nicméně slibu o vypsání voleb se mu podle agentur nedostalo.
"Irák byl osvobozen od Saddámovy strašné diktatury a teď se tu objevují pokusy potlačit to různými cestami terorismem a násilím," prohlásil Blair. Británie není nakloněna jednáním se zahraničními teroristy, ale podpoří všechny kroky, které by přivedly do politické sféry ty, kdo se uchylují k násilí kvůli obavám o postavení své komunity v Iráku, řekl Blair.
Navzdory násilí, které je v Iráku na každodenním pořádku, je podle něj znát pokrok. Premiér navíc poznamenal, že naprosto nelituje svržení někdejšího diktátora Saddáma Husajna. "Bezpečnostní situace je stále těžká, ale na druhou stranu se objevily jasné známky pokroku a změny," řekl.
Při jediném útoku ve vesnici vzdálené 100 kilometrů východně od Bagdádu zabili dnes neznámí útočníci v uniformách irácké armády 15 kurdských šíitů. Za posledních 48 bylo také zabito osm amerických vojáků.
Blair po tiskové konferenci odletěl do jihoirácké Basry, kde navštívil britské vojáky, k nimž se připojili také příslušníci amerických, australských a dánských sil. Z 5500 britských vojáků v Iráku je jich většina rozmístěna právě v jižní části země. Poblíž navštívené letecké základny vybuchly dva minometné granáty, které nikoho nezranily.
Blair vojákům řekl, že to je jeho poslední příležitost jim poděkovat za jejich statečnost. Tvrdil, že jejich práce v Iráku proti teroristům Al-Káidy, sunnitským povstalcům a milicím podporovaným Íránem je důležitá z hlediska celosvětové bezpečnosti. Pokud se nedosáhne v Iráku úspěchu, čekají svět v budoucnu velké obtíže, upozornil. Také odhadl, že americké síly zůstanou v Iráku, byť možná v omezeném množství, ještě velmi dlouhou dobu.
Blair nedávno oznámil, že 27. června opustí svou funkci. Během deseti let na postu ministerského předsedy stál po boku amerického prezidenta George Bushe v jeho tažení proti terorismu. Právě úzké spojenectví s USA a podpora invazi do Iráku se ale řadě Britů moc nelíbily a jsou řazeny mezi důvody, které přispěly k jeho odchodu. Ve čtvrtek v Bílém domě ale Blair řekl, že rozhodnutí následovat Bushe do Iráku nelituje.
Foto: ČTK