Celý svět dohromady nepopraví tolik lidí jako Čína. Když se do revizí rozsudků zapojil nejvyšší soud, počty poprav letos klesly. Vliv na snižování má prý i pořádání olympijských her.
Čínská lidová republika popraví ročně pět až dvanáct tisíc lidí, což je více, než zbytek světa dohromady. Situace by se však měla změnit, jak uvedla agentura Reuters. Prvního ledna letošního roku si nejvyšší lidový soud vzal zpět právo na posuzování všech rozsudků smrti.
Soudy nižších instancí dostaly v roce 1981 pravomoc k udělování nejvyššího trestu. V osmdesátých letech rostla prudce zločinnost a nejvyšší soud rozhodl, že nejlepším řešením bude zavedení odstrašujícího hrdelního trestu.
Avšak na přelomu tisíciletí se začala ozývat čím dál hlasitější kritika, zvláště když novináři odhalili různá pochybení v rozhodnutí soudů nižších instancí.
„Soudy nižších instancí budou muset být mnohem opatrnější. Když je vynesený rozsudek vrácen nejvyšším soudem k přezkoumání, tak to neznamená jen fakt, že rozsudek je špatný, ale je to i ostuda pro podřízený soud,“ uvedl Ni Šuo-ming, tiskový mluvčí nejvyššího lidového soudu pro server China.org.cn.
Ni konstatoval, že od prvního ledna se snížil počet hrdelních trestů u nižších soudů v Pekingu o deset procent. Čchen Wej-tung (Chen Weidong), expert na trestní právo, řekl listu China Daily, že do konce roku 2007 by se měl počet rozsudků smrti snížit o dvacet procent a trend by se měl udržet.
Sanfranciská Nadace Dui Hua (Dialog) bojující za lidská práva v Číně vydala prohlášení, podle kterého klesl počet poprav v Číně o čtyřicet procent na 7500. Tento proces začalo před šesti lety udělení pořadatelství olympijských her Pekingu.
Čína si trest smrti brání, protože je prý nezbytný k ochraně státu a lidu. Experti z ústavu práva čínské akademie říkají, že bude trvat ještě dlouho, než bude společnost připravena opustit trest smrti. Jedním dechem však dodávají, že by měl být omezen na "extrémně nízké číslo".
Foto: TÝDEN