Arabská letecká koalice popřela informaci, že vyhlásila vojenskou zónu v jemenském přístavu Hudajdá. Na rostoucí nebezpečí v tomto rudomořském přístavním městě o víkendu upozornila OSN, když oznámila, že sílící nálety ohrožují civilisty a komplikují dodávky humanitární pomoci.
Arabská koalice bojuje v Jemenu pod velením Saúdské Arábie od roku 2015. Tvoří ji zejména letectva zemí z oblasti Perského zálivu. Boje o přístav Hudajdá se zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy.
Generální tajemník OSN António Guterres při své nedělní návštěvě Rijádu vyzval k obnově mírových jednání o Jemenu. OSN pomohla vyjednat už sedm příměří, ale ani jedno z nich se neudrželo.
Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien v lednu upozornil, že nebude-li zorganizována rychlá pomoc, hrozí Jemenu hladomor. Kromě Jemenu je v podobné situaci podle O'Briena také Somálsko, Jižní Súdán a Nigérie. OSN pro Jemen letos požádala dárce o 2,1 miliardy dolarů (53 miliard korun), což je v případě Jemenu zatím nejvíce.
Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10 tisíc obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná a také Hudajdy. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.
Mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií pomáhá vládním jednotkám, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu, který je výsledkem občanského konfliktu, využívá teroristická síť al-Kajda. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.