Boje v Afrínu. Erdogan: Jde o operaci s otevřeným koncem

Zahraničí
23. 1. 2018 19:12
Turečtí vojáci.
Turečtí vojáci.

Před boji v syrské oblasti Afrín uprchlo asi pět tisíc lidí, oznámila OSN, která se opírá o místní zdroje. Turecká armáda později uvedla, že v bojích bylo zabito nejméně 260 členů kurdských jednotek a radikálů z teroristické organizace Islámský stát. O příhraniční území, které ovládají Kurdové, od víkendu bojuje turecká armáda. OSN ve své zprávě konstatuje, že je připravena poskytnout pomoc 50 tisícům občanům Afrínu a v případě, že budou prchat další lidé, má zásoby ještě pro 30 tisíc osob. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem kvůli Afrínu telefonicky hovořili prezidenti Francie a Ruska Emmanuel Macron a Vladimir Putin.

Afrín leží na severu provincie Aleppo a podle OSN lidé prchají do částí Aleppa ovládaných syrskou vládou. Příhraniční území mají pod kontrolou Kurdové. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) k bilanci bojů dosud uváděla, že od víkendu zahynulo přes 20 civilistů a také stejný počet kurdských obránců.

Podle OSN lidé prchají z blízkosti hranice, ale stále jsou v oblasti Afrín. OSN odhaduje, že je v regionu 323 tisíc lidí, z nichž polovina tam uprchla před boji jinde v Sýrii. Místní zdroje ale tvrdí, že v Afrínu žije na 800 tisíc lidí.

Spojené státy a Rusko, které mají v Sýrii své vojáky, vyzvaly Turecko k umírněnosti. Turecko oznámilo, že se jeho armáda snaží vyhnout střetu s ruskou, syrskou nebo americkou armádou. Podle Ankary jde o operaci, která má zajistit Turecku bezpečnost. Oblast Afrínu je v rukou kurdských jednotek YPG, které řadí Ankara k teroristům.

Ankara počítá s tím, že ofenziva bude rychlá, ale mluvčí tureckého prezidenta Erdogana řekl, že jde o operaci s otevřeným koncem. Skončí prý, až se do Sýrie v pořádku vrátí 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku. Syřané uprchli před boji v občanské válce, která v Sýrii začala v roce 2011 a kterou nepřežilo už přes 300 tisíc lidí.

Erdogan řekl, že cílem Turecka není zničit YPG pouze v Afrínu, ale i v Manbidži, který leží východně od Afrínu a kde většinu obyvatel tvoří Arabové. "Teroristé v Manbidži bez přestání provokují palbou. Když je nezastaví USA, pak to budeme my. Nechceme se střetnout s Rusy, syrskou vládou ani s USA, toto je bitva s teroristickou organizací," oznámil dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

V Afrínu nejsou žádní američtí vojáci, ale v oblasti Manbidže je jich asi 2000. Spojené státy podle Reuters nechtějí, aby Turecko vytlačilo z této části Sýrie arabsko-kurdskou koalici SDF, kterou Spojené státy podporovaly v boji proti islámským extremistům.

Ministr Çavuşoglu řekl svému americkému protějšku Rexi Tillersonovi, že Spojené státy musejí přestat poskytovat podporu YPG. Ve středu má o situaci hovořit Erdogan s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V telefonátu s Macronem Erdogan prohlásil, že Turecko učinilo vše pro to, aby se vyhnulo civilním obětem při operaci v Afrínu. Podle zdroje z Erdoganova paláce si oba prezidenti slíbili, že zůstanou v kontaktu. Macron ale vyjádřil obavy. "Prezident vyjádřil svému tureckému protějšku obavy z vojenské intervence, kterou Turecko zahájilo v sobotu v Afrínu, i když uznal bezpečnostní potřeby Turecka," sdělil k telefonátu Elysejský palác.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ