Boje v Afrínu. Erdogan: Jde o operaci s otevřeným koncem

Zahraničí
23. 1. 2018 19:12
Turečtí vojáci.
Turečtí vojáci.

Před boji v syrské oblasti Afrín uprchlo asi pět tisíc lidí, oznámila OSN, která se opírá o místní zdroje. Turecká armáda později uvedla, že v bojích bylo zabito nejméně 260 členů kurdských jednotek a radikálů z teroristické organizace Islámský stát. O příhraniční území, které ovládají Kurdové, od víkendu bojuje turecká armáda. OSN ve své zprávě konstatuje, že je připravena poskytnout pomoc 50 tisícům občanům Afrínu a v případě, že budou prchat další lidé, má zásoby ještě pro 30 tisíc osob. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem kvůli Afrínu telefonicky hovořili prezidenti Francie a Ruska Emmanuel Macron a Vladimir Putin.

Afrín leží na severu provincie Aleppo a podle OSN lidé prchají do částí Aleppa ovládaných syrskou vládou. Příhraniční území mají pod kontrolou Kurdové. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) k bilanci bojů dosud uváděla, že od víkendu zahynulo přes 20 civilistů a také stejný počet kurdských obránců.

Podle OSN lidé prchají z blízkosti hranice, ale stále jsou v oblasti Afrín. OSN odhaduje, že je v regionu 323 tisíc lidí, z nichž polovina tam uprchla před boji jinde v Sýrii. Místní zdroje ale tvrdí, že v Afrínu žije na 800 tisíc lidí.

Spojené státy a Rusko, které mají v Sýrii své vojáky, vyzvaly Turecko k umírněnosti. Turecko oznámilo, že se jeho armáda snaží vyhnout střetu s ruskou, syrskou nebo americkou armádou. Podle Ankary jde o operaci, která má zajistit Turecku bezpečnost. Oblast Afrínu je v rukou kurdských jednotek YPG, které řadí Ankara k teroristům.

Ankara počítá s tím, že ofenziva bude rychlá, ale mluvčí tureckého prezidenta Erdogana řekl, že jde o operaci s otevřeným koncem. Skončí prý, až se do Sýrie v pořádku vrátí 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku. Syřané uprchli před boji v občanské válce, která v Sýrii začala v roce 2011 a kterou nepřežilo už přes 300 tisíc lidí.

Erdogan řekl, že cílem Turecka není zničit YPG pouze v Afrínu, ale i v Manbidži, který leží východně od Afrínu a kde většinu obyvatel tvoří Arabové. "Teroristé v Manbidži bez přestání provokují palbou. Když je nezastaví USA, pak to budeme my. Nechceme se střetnout s Rusy, syrskou vládou ani s USA, toto je bitva s teroristickou organizací," oznámil dnes turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

V Afrínu nejsou žádní američtí vojáci, ale v oblasti Manbidže je jich asi 2000. Spojené státy podle Reuters nechtějí, aby Turecko vytlačilo z této části Sýrie arabsko-kurdskou koalici SDF, kterou Spojené státy podporovaly v boji proti islámským extremistům.

Ministr Çavuşoglu řekl svému americkému protějšku Rexi Tillersonovi, že Spojené státy musejí přestat poskytovat podporu YPG. Ve středu má o situaci hovořit Erdogan s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V telefonátu s Macronem Erdogan prohlásil, že Turecko učinilo vše pro to, aby se vyhnulo civilním obětem při operaci v Afrínu. Podle zdroje z Erdoganova paláce si oba prezidenti slíbili, že zůstanou v kontaktu. Macron ale vyjádřil obavy. "Prezident vyjádřil svému tureckému protějšku obavy z vojenské intervence, kterou Turecko zahájilo v sobotu v Afrínu, i když uznal bezpečnostní potřeby Turecka," sdělil k telefonátu Elysejský palác.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ