Boje v iráckém Anbáru ničí ekonomiku celého státu

Zahraničí
13. 5. 2014 13:55
Sunnitští ozbrojenci v Anbáru.
Sunnitští ozbrojenci v Anbáru.

Boje v západoirácké provincii Anbár začaly před pěti měsíci a zatím nic nepřinesly. Vojáci nejsou schopni poradit si s povstalci, kteří se zmocnili nejvýznamnějších anbárských měst, a důsledky této situace přesahují Anbár. Rozbíjejí ekonomiku celého státu.

V rozlehlém Anbáru se nacházejí důležité rozcestníky. Vedou jím dálnice spojující Bagdád s dalšími částmi Iráku a také se Sýrií a Jordánskem. Takže boje nejen přinutily k útěku tisíce rodin, narušily také zásobování Bagdádu a vedly k inflaci cen zboží, ale rovněž zastavily dopravu ropy do Jordánska.

Tržiště ve Fallúdži.Anvar Saláh, který je spoluvlastníkem bagdádské cestovní kanceláře Bákijí, vypravoval denně z hlavního města do Ammánu až 13 vozů se zákazníky.

Teď není zájem, jelikož dálniční trasa vede poblíž Fallúdže a Ramádí, v jejichž blízkosti působí povstalci. Saláhova kancelář teď do Ammánu vysílá po jednom automobilu denně a její zisk se propadl o 90 procent.

"Řidiči, kteří pro mě pracovali, jsou teď buď nezaměstnaní, nebo si našli práci v jiném oboru. I na nás dopadla bída Iráku," říká Saláh.

Radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), který je blízký al-Kajdě, na začátku roku obsadili Fallúdžu a části anbárského střediska Ramádí, když využili napětí mezi tamními sunnity a centrální vládou většinových šíitů. Vojáci proti ISIL bojují bez úspěchu, i když obklíčili Fallúdžu a střídavě vyhrávají a prohrávají bitvy o čtvrti Ramádí. Své domovy kvůli bojům opustilo 75 tisíc rodin.

Patří k nim i ta abú Abdalláha, který měl ve Fallúdži mlékárnu. S 20 zaměstnanci v ní vyráběl jogurty, sýry a smetanu. Zavřel ji v lednu, protože blízké vesnice přestaly dodávat mléko a lidé se báli chodit do práce. "Před anbárskou krizí byly obchody dobré, ale teď jsme bez práce a naše úspory nejsou bezedné," řekl abú Abdalláh, který žije s osmičlennou rodinou v Kirkúku.

Anbár má sice pustou hranici se Saúdskou Arábií, Jordánskem a Sýrií, ale je branou k Bagdádu. Některé z vesnic, které jsou nyní v rukou ISIL, jsou pouhých 30 kilometrů od západních předměstí metropole. Jeden z bagdádských makléřů řekl, že ceny tamních domů se propadly až o pětinu a lidé z obav z násilí nic nenakupují.

Pohřeb obětí minometného ostřelování Fallúdži.Irák zastavil denní dodávky 12 tisíc barelů ropy za výhodnou cenu Jordánsku, protože dálnice, po níž se ropa do Ammánu dovážela, je teď nebezpečná. Království výpadek z Iráku nahradilo zvýšením importu ze Saúdské Arábie.

Mluvčí iráckého ministerstva ropného průmyslu Ásim Džihád řekl, že od března jsou zastaveny dodávky i na mezinárodní trh, které vedou do tureckého přístavu Ceyhan, protože se množily útoky na ropovod.

Až 400 tisíc barelů ropy proudilo denně potrubím, které vede sunnity obývanými částmi severního Iráku. V Iráku roste poptávka po cementu a sádře, které před krizí dodávaly hlavně továrny v okolí Fallúdže.

Potíže v Anbáru pociťuje i bagdádský obchodník Husám Abdar Rizá. Ceny zeleniny musel zvýšit o čtvrtinu, protože zboží z Jordánska a Sýrie je méně. I on přichází o zisk, jelikož zákazníků ochotných platit tak vysoké ceny není moc. Alí Mansúr Husajn vozil zeleninu, ovoce i maso z Jordánska a Sýrie právě po dálnicích, které vedou Anbárem.

Bojvníci proti šíitské vládě v Bagdádu.Každá z cest, jež trvala dva dny, pro něj znamenala výdělek milionu dínárů (18 tisíc Kč).

Teď je nucen Fallúdžu i Ramádí objíždět. Cesta, na níž je množství kontrol a dlouhých front, mu trvá deset dní, takže teď vydělává tak polovinu.

"Je to utrpení," říká Husajn, který i s rodinou opustil dům ve Fallúdži a teď bydlí spolu s dalšími rodinami uprchlíků v malém domku u města. "Nedokážu rodinu uživit tak jako dřív, nevidím se s dětmi a navíc se nikde nerýsuje řešení," řekl.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ