Bojkotované volby "vyhrála" vláda. Krize a násilí pokračuje

Zahraničí
6. 1. 2014 11:59
Volby provázel bojkot opozice a násilí, které si vyžádalo nejméně 18 mrtvých.
Volby provázel bojkot opozice a násilí, které si vyžádalo nejméně 18 mrtvých.

Bangladéš se probudil do pokračující politické krize po nedělních předčasných parlamentních volbách, které po bojkotu opozice bez překvapení vyhrála vládní Lidová liga. Podle předběžných výsledků získala Lidová liga dosavadní premiérky šajch Hasíny Vadžídové 232 z 300 přímo volených křesel. Strana očividně nebude mít problém sestavit novou vládu, protože na to je třeba jen většina 151 přímo volených parlamentních míst. Hlasování provázelo na řadě míst násilí, které pokračovalo i poté.

V neděli si násilnosti vyžádaly nejméně 18 obětí, když policisté zasahovali proti demonstrantům ostrou střelbou a protivládní aktivisté vypálili více než stovku volebních místností. Podle bangladéšského listu Dhaka Tribune při pondělních střetech spojených s volbami zahynulo na předměstí metropole Dháky dalších pět lidí a 20 utrpělo zranění.

Opozice vyhlásila bojkot voleb poté, co premiérka odmítla její požadavek, aby před předčasnými volbami odstoupila a jmenovala úřednickou vládu dohlížející na hlasování. Také mezinárodní společenství už vyjádřilo obavy, že celé volby provázela zásadní pochybení.

Podle mezinárodních pozorovatelů provázela volby zásadní pochybení.Volební účast byla jen asi 22 procent, zatímco při předchozích volbách dosáhla 87 procent. Policie v neděli začala střílet do protestujících a opozičních aktivistů, kteří vypálili více než stovku hlasovacích místností.

Volby tak jen podtrhly politickou polarizaci země, která získala nezávislost teprve v roce 1971. Nejprodávanější deník v Bangladéši Daily Star označil nedělní volby za nejkrvavější v dějinách země. Vítězství Lidové ligy je podle něj "prázdné - nedává budoucí vládě ani mandát ani etický podklad k účinnému vládnutí".

Deník New Age varoval před katastrofálními následky, pokud bude pokračovat "neústupnost" vládní strany. "Krom další eskalace politické krize a společenských nepokojů bude země vystavena hněvu mezinárodního společenství a jeho agentur, a může dokonce čelit i izolaci - ekonomické, diplomatické i jiné," napsal New Age.

Předčasné volby se v Bangladéši konaly po nejkrvavějším roce protestů, jaké kdy Bangladéš za dobu své existence zažil.

Bangladéš letos zažil nejkrvavější rok protestů za dobu své existence.Bývalý Východní Pákistán je osmou nejlidnatější zemí světa, ale zároveň patří mezi nejchudší; třetina ze 154 milionů obyvatel žije pod hranicí bídy.

Podle místních humanitárních skupin bylo od ledna 2013 při nepokojích zabito více než 500 lidí. Byly mezi nimi i oběti střetů, které propukly po vynesení trestů nad islamisty za zločiny datující se do dob války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ