Bojová role USA v Iráku končí. Vojáci budou vyučovat
02.08.2010 21:10
Bojová role USA v Iráku skončí podle stanoveného harmonogramu, tedy 31. srpna. Před válečnými veterány to dnes v Atlantě řekl americký prezident Barack Obama. K Afghánistánu sdělil, že tam USA navzdory ohromným obtížím postupují vpřed.
Od září zůstane v Iráku 50 tisíc amerických vojáků. Působit budou hlavně jako cvičitelé iráckých bezpečnostních sil, budou se podílet na protiteroristických operacích a zajišťovat bezpečnost účastníků amerických programů obnovy. I tyto zbylé jednotky musí podle americko-irácké bezpečnostní dohody z roku 2008 odejít do konce příštího roku.
ČTĚTE TAKÉ: Pro Iráčany je velice těžké učit o nedávné historii
Viceprezident Biden přijel neohlášeně do Iráku
Prezident kladl důraz na to, že se věci v Iráku ubírají přesně podle harmonogramu, který stanovil krátce po loňském nástupu do funkce. "Je tvrdou pravdou, že máme v Iráku stále ztráty. Ale naše poslání v Iráku se mění. Vojenské úsilí řízené naší armádou přechází v úsilí civilní, které povedou naši diplomaté," řekl.
Obama chce dokázat, že plní předvolební slib o tom, že kritizovanou válku v Iráku ukončí. V listopadu se budou konat důležité volby do Kongresu a Bílý dům chce dle agentur zjevně poukázat na úspěch Obamovy politiky. Dnešní projev v Atlantě byl první z podobných akcí, které mají Obama i viceprezident Joe Biden na programu tento měsíc."Chceme ukázat, že jestliže se prezident k něčemu zaváže, pak to splní," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Bill Burton, který cestoval s Obamou do Georgie.
Tuto idylickou představu Washingtonu kalí situace v terénu. Násilí v Iráku v minulých týdnech přibylo, což se všeobecně připisuje mocenskému vakuu, které trvá od březnových parlamentních voleb. USA naléhají na Iráčany, aby koaliční vyjednávání urychlili.
Redukce jednotek pokračuje bez ohledu na násilnosti. Washington a Bagdád se přitom neshodují ani v bilanci. Podle Bagdádu zemřelo v červencových útocích přes 530 lidí, z nichž skoro 400 byli civilisté. Americká armáda ale tvrdí, že mrtvých bylo 222. Bagdád vlnu násilností vysvětluje tím, že odboj využívá bezvládí, které v Iráku panuje od březnových voleb.
S vývojem v Afghánistánu v USA nepanuje spokojenost. Tamní konflikt trvá devět let a USA v něm přišly o víc než 1200 vojáků. Červenec byl pro Američany vůbec nejtragičtější měsíc od zahájení bojů - armáda ztratila 66 vojáků.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.