Bojovníkům za lidská práva hrozí trest smrti. "Je to zrůdnost"

Zahraničí
22. 8. 2018 16:20
Korunní princ Saudské Arábie Mohammad Bin Salman Al Saud.
Korunní princ Saudské Arábie Mohammad Bin Salman Al Saud.

Veřejný žalobce v Saúdské Arábii požaduje trest smrti pro pět politických aktivistů, včetně jedné ženy, se kterými se koná soud na východě země. S odkazem na organizaci hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) o tom ve středu informovala agentura Reuters. Případy pětice obžalovaných posuzuje zvláštní tribunál určený pro teroristické činy; soud se koná za zavřenými dveřmi.

Mezi zadrženými je i Isrá Ghumghámová; podle saúdskoarabských exilových politických aktivistů je první ženou, které v Saúdské Arábii hrozí trest smrti v souvislosti s její snahou hájit lidská práva. Obviněna je z podněcování protestů a poskytování morální podpory výtržníkům.

"Jakékoliv popravy jsou příšerné, ale požadovat trest smrti pro aktivisty, jako je Ghumghámová, která ani není obviněna z násilného činu, je zrůdné," uvedla ve středu šéfka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

Saúdskoarabská organizace na ochranu lidských práv ALQST, jež sídlí v Londýně, o rozhodnutí týkajícího se Ghumghámové informovala začátkem týdne.

Saúdskoarabská vládní kancelář pro styk s veřejností na žádost o komentář zatím nereagovala. Podle nejmenovaných aktivistů citovaných Reuters soud pokračuje a zprávy, které se objevily na sociálních sítích o tom, že pětice byla popravena, jsou falešné.

Inovativní reformy vs. potlačování disentu

Saúdská Arábie je absolutní monarchie, kde jsou veřejné protesty a politické strany zakázány. V uplynulých letech země zavedla řadu ekonomických a společenských reforem, často přičítaných mladému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi.

Zároveň ale království nadále potlačuje disent. V uplynulém roce tam byly zadrženy desítky duchovních, intelektuálů a aktivistů včetně žen, které vedly kampaň za právo žen řídit automobil. Nábožensky konzervativní Saúdská Arábie vydává řidičské průkazy ženám teprve od letošního roku a byla jedinou zemí na světě, kde měly ženy dosud řízení automobilu zakázáno.

Popravy se konaly již v minulosti

Ghumghámová je prominentní šíitská aktivistka, která informovala o hromadných protestech ve Východní provincii v roce 2011. Policie ji zatkla v jejím domě i s jejím manželem v prosinci 2015.

Ve Východní provincii žije většina ze šíitské menšiny v Saúdské Arábii. Někteří si v minulosti stěžovali na to, že jejich náboženské slavnosti úřady zakazují a že čelí diskriminaci v zaměstnání a školství. Vláda obvinění odmítá.

Saúdská Arábie už v minulosti popravila šíitské aktivisty. Ochránci lidských práv to tehdy označili za politicky motivovaná rozhodnutí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alastair Grant

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ