V úterý začal v hlavním městě Saúdské Arábie v Rijádu mistrovství světa ve zrychleném a bleskovém šachu. Neobjeví se však na něm obhájkyně dvou titulů Anna Muzychuková. Turnaj se rozhodla bojkotovat kvůli tomu, jaké postavení ženy v Saúdské Arábii zaujímají. Blížící se událost i přes rekordní prize money doprovází více kontroverzí. Se zprávou přišla tisková agentura Reuters nebo server Washington Post.
Muzychukové se nelíbí, v jakých podmínkách žijí ženy v Saúdské Arábii, a tak se na protest velké akce neúčastní. Svůj záměr odhalila na Facebooku. "Jsem připravena držet se svých zásad a vynechat turnaj, kde bych si za pět dní vydělala mnohem víc než na tuctu jiných turnajů dohromady," napsala ve svém příspěvku.
Nepřijde jen o dva tituly, ale také o velké peníze. Turnaj je totiž na šachové poměry nebývale dotován. Celková prize money činí 2 miliony dolarů a podle Mezinárodní šachové federace (FIDE) půjde o 350procentní nárůst oproti loňskému roku.
K neúčasti Muzychukovou ale vede chování vůči ženám v místě konání mistrovství. V Saúdské Arábii musí mít ženy pořád ještě souhlas od mužů, když se rozhodují o studiu, výběru zaměstnání, uzavření sňatku či rozvodu. Od poloviny příštího roku budou mít poprvé v historii povoleno řídit auto.
Mohou hrát bez hidžábu
Sedmadvacetiletá Ukrajinka také psala o tom, že nechce být nucena nosit hidžáb nebo abáju, typické oblečení pro ženy v arabských zemích. To ale nakonec nebude pro účastníky turnaje povinností.
FIDE se totiž s organizátory mistrovství dohodla, že bude povoleno klasické formální oblečení tmavě modré nebo černé barvy s bílým trikem (halenkou) a případně kravatou. "Během zápasů nebude třeba nosit hidžáb nebo abáju, půjde tak o první takovou sportovní událost v Saúdské Arábii," napsala na svých webových stránkách FIDE.
"Ať už to bylo správné, nebo špatné rozhodnutí, určitě se najdou lidé, co mě podpoří a naopak odsoudí. Ale udělala jsem tohle rozhodnutí a jsem za něj zodpovědná," řekla Ukrajinka v rozhovoru pro Reuters.
Spolu s ní do Rijádu neodcestuje ani její sestra a bývala šampionka Mariya nebo Hikaru Nakamura, nejvýše nasazený Američan ve zrychleném a bleskovém šachu."Organizovat šachový turnaj v zemi, kde základní lidská práva nejsou respektována, je strašné," odůvodnil už v listopadu své rozhodnutí na Twitteru.
Izraelci nedostali vízum
Neúčast velkých šachových hvězd ale není jedinou kontroverzí, se kterou se organizátoři akce musí potýkat. Sedmi Izraelcům totiž nebylo vydáno vízum k návštěvě země, a turnaje se tak nemohou zúčastnit. Saúdská Arábie totiž neuznává Izrael jako suverénní stát a nemá s ním žádné formální vztahy.
Kdyby země hráčům vízum udělila, rovněž by šlo o první případ svého druhu, tedy že by se Izraelec zúčastnil veřejné události v Saúdské Arábii.
"Musí existovat nějaké oddělování sportu od politiky. Chceme, aby se naši hráči mohli zúčastnit všech soutěží. Co se děje v arabských zemích, nás nezajímá," citovaly stránky Washingtonu Post mluvčího Izraelské šachové federace Liora Aizenberga.