Bomba zabila guvernéra jihoirácké provincie

Zahraničí
20. 8. 2007 10:07
Britští medikové v Basře
Britští medikové v Basře

Američtí vojáci hlídkují u místa útokuSektářské násilí v Iráku nepolevuje ani v nejteplejších měsících roku. Dnes ráno zabila bomba guvernéra Muhammada Alího Hasaního. Situace na jihu Iráku je povážlivá a 5500 britských vojáků svádí těžké boje se šíitskými skupinami.

Když se na jihu Iráku do všeobecného chaosu přimíchá ještě vnitřní boj mezi šíity, vznikne velmi nepřehledná situace. Neumírají jen civilisté a vojáci, ale i vysoce postavení politici.

Jihoirácká provincie Musanná dnes ráno přišla o svého guvernéra. Muhammad Alí Hasaní zemřel po výbuchu bomby, která byla nastražena na jeho konvoj, na cestě do hlavního města provincie Samávy.

Hasaního vražda je tento měsíc už druhou násilnou smrtí v řadách guvernérů. Jedenáctého srpna zahynul o něco severněji při pumovém útoku první muž provincie Kádisíja a tamní policejní šéf.

Oba guvernéři byli členy Nejvyšší islámské irácké rady (Supreme Islamic Iraqi Council; SIIC), největšího šíitského uskupení v Iráku, jehož kořeny a podpora leží v Íránu.

Za pumovým útokem nejspíš stojí milice šíitského radikálního klerika Muktady as-Sadra zvané Mahdího armáda, Džajš al-Mahdí. Druhou stranou konfliktu v jihoiráckých provinciích je ozbrojené křídlo Nejvyšší islámské irácké rady Badrovy brigády.

Třetí skupinou, která je na jihu zřejmě ze šíitů nejsilnější a drží místo baserského guvernéra jé Strana islámské ctnosti, Fazíl (al-Fadhil). Šíité bojují o nadvládu nad ropnými oblastmi a řada z nich se spojuje s kriminálními bandami, které se tradičně podílejí ma krádeži a pašování ropy. 

Jako poslední do spletité situace v provincii přispívá britská armáda. Pět a půl tisíce vojáků chrání dvě hlavní základny v Basře, letiště a palác. Do konce léta by navíc měli Britové stáhnout dalších pět set vojáků. Britský vliv se loni vytratil a armáda Jejího veličenstva přestala být v oblasti autoritou.

Muktadá as-Sadr si tento stav pochvaluje. „Britové si uvědomili, že tohle není válka, ve které by měli bojovat nebo kterou by mohli vyhrát. Mahdího armáda v tom hrála důležitou roli," řekl pro britský list The Independent.

Na dálku pohrozil britským ostrovům: „Britové stavějí své vojáky do těžké pozice, když je sem posílají, ale také vystavují nebezpečí lidi ve své vlastní zemi," řekl podle The Independent as-Sadr.

Bojovníci Mahdího armády však nemusejí získávat draze zaplacené zkušenosti v boji s dobře vyzbrojenou britskou armádou nebo Badrovými brigádami. Jistý šestadvacetiletý Abú Násir řekl dnešnímu Independentu, že on a skupina asi sta dalších mužů odjeli v prosinci „na zkušenou" 2005 do Libanonu. „Neučili nás nic o sebevražedných útocích. Ukázali nám opravdovou taktiku a učili naše odstřelovače. Máme formální spojení s Hizballáhem, vyměňujeme si nápady a učíme se od sebe."

Hizballáh loni v létě překvapil dobrou připraveností proti izraelské armádě, když dovedl boje v Libanonu do patu.

Na fotografii: Američtí vojáci hlídkují u místa útoku, 19. srpen 2007

FOTO: AP

Autor: - els -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ