Bombaj: <span>město po bitvě</span>. Téměř 200 mrtvých

Zahraničí
29. 11. 2008 08:10
Poslední hodiny bitvy o hotel Tádž Mahál.
Poslední hodiny bitvy o hotel Tádž Mahál.

Poslední hodiny bitvy o hotel Tádž Mahál.Mohutné expoloze a střelba byly v indické hospodářské metropoli slyšet ještě dnes ráno. Pak indické bezpečnostní síly dobyly zpět těžce poškozený luxusní hotel Tádž Mahál a téměř po třech dnech tak ukončily brutální teroristické útoky v Bombaji. Zahynulo při nich téměř 200 lidí a přes 300 utrpělo zranění.

Indické speciální jednotky dnes ráno v bombajském hotelu Tádž Mahál zabily poslední tři teroristy z těch, kteří se tento týden zúčastnili útoků v Bombaji. Skončila tím prý i celá šedesátihodinová akce teroristů, kteří na Bombaj udeřili ve středu a zabíjeli v asi desítce tamních objektů. "Všechny akce byly ukončeny. Všichni teroristé byli zabiti," prohlásil šéf městské policie Hasan Gafúr.

ČTĚTE TAKÉ: Velvyslanec v Indii: Útoky budou pokračovat 

Teroristů, kteří útočili v Bombaj, bylo deset. Z toho devět bylo zabito a jeden zajat, uvedl Gafúr. Úřady zpočátku tvrdily, že teroristů jsou na dvě desítky.

Čerstvá, ale stále ještě nikoli konečná bilance hovoří o 195 mrtvých a více než 320 raněných. Mezi mrtvými je 22 cizinců, žádný z nich není Čech.

ČTĚTE TAKÉ: Indové v Česku: Celé dny prosedíme u televizních zpráv

Vzápětí po oznámení o ukončení bojů s teroristy se Pákistán rozhodl zrušit vyslání šéfa své vojenské rozvědky ISI, který se měl v Bombaji podílet na vyšetřování. Místo šéfa má do Bombaje přiletět pouze obvyklý představitel rozvědky. Oznámil to dnes úřad pákistánského premiéra.

Indický voják pálí na hotel Tádž Mahíl ze sousedního domu.Náhlý zlom v tomto gestu, které agentury označovaly za snahu vyvarovat se krize mezi dvěma jadernými mocnostmi regionu, se zřejmě týká náznaků indické strany, že teroristé museli mít spojení s "obdobnými elementy" v Pákistánu.

Indický premiér Manmóhan Singh sice ve čtvrtek mluvil pouze o spojení teroristů na "zahraničí", aniž by Pákistán jmenoval, ministr zahraničí Pranáb Mukherdží ale přímo uvedl, že první důkazy ukazují na spojení ozbrojenců s Pákistánem.

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání v pátek důrazně popřel, že by se jeho země jakkoli podílela na teroristickém útoku v Bombaji, ani v jiných, dřívějších případech. Pákistán i v minulosti tvrdil, že jeho podpora muslimům v Kašmíru se omezuje pouze na morální a politickou, nikoli vojenskou či teroristickou.

ČTĚTE TAKÉ: Teror v Indii. Po hotelu Oberoi dobyto i židovské centrum
                         Šubert: Útoku jako v Bombaji zabránit nejde
                         Troufalý útok v Bombaji ukázal zranitelnost velkoměst

Rozlehlý hotel Tádž Mahál začali po skončení bojů prohledávat příslušníci speciálních jednotek se psy pokoj po pokoji a žádají od hostů, aby roztáhli závěsy, aby bylo možné zkontrolovat, kdo je uvnitř. Televize vysílaly dramatické záběry plamenů šlehajících z oken a také těla vyhazovaného z okna v přízemí. Policejní velitel řekl, že to byl jeden z teroristů.

Lidé se kryjí na ulici po rozpoutání palby.Indičtí novináři tvrdí, že policie poprvé přestala důsledně od hotelu odhánět civilisty, což prý svědčí o tom, že je boj opravdu u konce.

Bilance 195 mrtvých ale indické úřady nepovažují za konečnou, protože do nemocnic jsou stále přivážena těla dalších obětí. Češi nejsou hlášeni mezi oběťmi ani raněnými.

ČTĚTE TAKÉ: Tak vylidněnou Bombaj jsem nezažila, říká konzulka

Americká vláda v pátek souhlasila s odletem agentů Federálního úřadu pro vyšetřování do Indie. Budou se podílet na šetření případu a na hledání odpovědi na otázku, kdo jsou atentátníci.

Zástupci americké protiteroristické služby se domnívají, že je zatím brzo označit organizátory. Jeden z nich pod podmínkou anonymity sdělil agentuře AP, že útoky nesou znaky práce skupin, které bojují proti Indii v Kašmíru.

Mladí útočníci. Jeden z nich zachycený bezpečnostní kamerou.Podle stále se upřesňujících zpráv je mezi zahraničními oběťmi pět Američanů, pět Izraelců, dva Francouzi, dva Australané, dva Kanaďani a po jednom občané Británie, Japonska, Německa, Itálie, Singapuru a Thajska. 

Zhruba dvě desítky atentátníků ve středu zaútočily na asi deset cílů v Bombaji. Kromě luxusních hotelů, v nichž byli hlavně západní cizinci, si vybrali rovněž nádraží, kde zabili 50 lidí, i nemocnici, jejímiž pacienty jsou především ženy a děti z nemajetných kruhů. Zbraně a výbušniny si teroristé předem shromáždili v jednom z terčů.

V bojích padlo devět z útočníků a 15 členů indické bezpečnosti.

Údajný atentátník zachycený bezpečnostní kamerou. Mladý, nemilosrdný.Kdo skutečně stojí za masakrem v Bombaji? K sérii nejnovějších teroristických útoků se zatím nikdo jednoznačně politicky nepřihlásil. Jejich hrůzným podtextem je ale vzkaz: Můžeme vraždit, kde, kdy a jak dlouho chceme...

Masakr má nicméně jasný krvavý rukopis politicky-militantního islamismu. Atentátníci zčásti upřednostňovali konkrétní cíle, jimiž byli Britové, Američané a Židé.

Pokud jsou skutečně za atentáty Pákistánci s vazbami na al-Kajdu, musí vláda tohoto islámského státu rychle jednat, shodují se mnozí komentátoři. Ani Indie, ani čerstvě zvolený americký prezident Barack Obama nebudou podobné triumfy teroru trpět.

Novináři v relativně bezpečné vzdálenosti od Tádž Mahálu..

Foto: Sky News, AP a Reuters

 

Další čtení

V Rusku se páchá nejvíce těžkých zločinů za 15 let, z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ