Krásné ženy, cesty do ciziny, moderní vybavení a divoké útěky přes zaminovanou hranici. Špionážnímu románu se podobal život agentů, kteří pracovali pro Izrael a které nedávno Libanonci zatkli. Libanon obvinil ze špionáže dvacítku mužů, křesťanů i muslimů, mezi nimiž byl řezník, prodavač mobilních telefonů i generál ve výslužbě. Libanonská tajná služba případ vyšetřovala tři roky.
Vše se pohnulo kupředu v dubnu, když policie přistihla jednu z buněk při pokusu o infiltraci do bezpečnostní struktury šíitského Hizballáhu, který před třemi lety válčil s Izraelem. Rozvědka se začala obávat, že Izrael připravuje vojenskou akci proti šíitům, informovala Hizballáh a tím se podařilo odhalit několik buněk.
ČTĚTE TAKÉ: Blog izraealských agentů jako náborová kancelář
Každá z nich měla nejvíc tři členy a vzájemně o sobě nevěděly. Policejní velitel Ašraf Rifi řekl, že síť se podařilo rozplést díky odhalení technologického tajemství, jež ale nijak nespecifikoval.
Agenti prý měli za úkol získávat informace o pozicích Hizballáhu, palestinských skupin i libanonské armády. S nadřízenými v Izraeli komunikovali prostřednictvím satelitního spojení nebo kódovanými vzkazy. Byli prý vybaveni moderními přístroji, které ukrývali v autech, v lednicích nebo nabíječkách baterií. Informace vysílali z ciziny a jezdili kvůli tomu do Paříže, Turecka nebo Maďarska. Každý z nich prý vycestoval s falešnými doklady aspoň jednou do Izraele, kde prošel školením.
"Jeden z nich vypověděl, že si s ním Izraelci dali schůzku na hranici a cestou tam i zpět ho navigovali minovým polem," řekl Rifi.
Velkorysost vystřídalo vydírání
Většinu z agentů prý Izraelci získali v 80. a 90. letech, kdy židovský stát okupoval pohraniční část jižního Libanonu. "Používali k tomu krásné ženy, peníze a další prostředky. Za první splněné úkoly jim velkoryse zaplatili, dali jim pět až devět tisíc dolarů (96 až 173 tisíc korun). "Pak Izraelci odměny drasticky snížili a vyhrožovali agentům, že přestanou-li spolupracovat, odhalí je. Příbuzní ani přátelé neměli o činnosti těchto lidí ponětí," tvrdil Rifi.
Prodavače mobilních telefonů z Džuníje Násira Bádira policie zatkla minulý týden. Izrael prý ho získal díky nasazené krasavici, která Bádira svedla. Zatčený generál ve výslužbě Adíb Alam při výslechu přiznal, že pro Izrael pracoval patnáct let. Všiml si prý, že je nějakou dobu sledován, a upozornil na to Izraelce, ale ti ho ujistili, že je vše v pořádku.
Libanon a Izrael jsou oficiálně ve válečném stavu, takže bude-li zatčeným prokázána spolupráce s nepřítelem, mohou dostat doživotní tresty vězení. Jestliže byl kvůli této spolupráci někdo zabit, pak by mohlo dojít i na tresty smrti.
Rifi řekl, že po odhalení sítě agenti prchají z Libanonu, mnozí z nich se pokoušejí překonat silně střeženou izraelsko-libanonskou hranici.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz