Bouře zaskočila horolezce, zemřelo devět lidí

Zahraničí
13. 10. 2018 07:58
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Noční sněhová bouře v centrální části Nepálu si vyžádala životy devíti horolezců, jejichž cílem byl výstup na 7193 metrů vysokou horu Gurja Himal. Bouře zcela zničila tábor expedice, kterou tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští vůdci. S odvoláním na místní úřady to dnes napsala agentura AFP, zprávu pak potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí. Jde o nejhorší incident v Himálaji od laviny, která v roce 2015 zabila osmnáct lidí pod Mount Everestem.

Mezi oběťmi je podle médií také zkušený jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dnů.

Jeho expedice tábořila pod Gurja Himal v nadmořské výšce 3500 metrů a čekala na lepší počasí, které by umožnilo pokračovat ve výstupu. Společnost Trekking Camp Nepal, která expedici zorganizovala, uvedla, že za Jihokorejci vyslala pátrací skupiny poté, co o nich nedostala po 24 hodin žádné zprávy. Záchranáři poté během dneška identifikovali těla všech devíti členů skupiny.

"Vysokohorskou expedici pěti Jihokorejců a čtyř cizinců zasáhl v základním táboře při výstupu na horu Gurja prudký vítr, spadli ze strmého svahu a zahynuli," uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

Hora je zrádná, zdolalo jí zatím jen třicet dobrodruhů

"Bouře všechno odnesla, stany uletěly. Na pokračování v pátrání je nyní příliš zimní počasí," řekl AFP pilot záchranářské helikoptéry. Té se zatím nepodařilo přistát přímo u zničeného tábora a těla obětí tak dosud nebylo možné vyzvednout. Tábor je od nejbližší vesnice vzdálen nejméně den chůze a na místě panují nepříznivé povětrnostní podmínky. Nepálské ministerstvo turismu informovalo, že pod Gurja Himal odpoledne zamířila další helikoptéra, není však jisté, že bude schopna přistát.

Výstupy na Gurja Himal jsou podle AFP raritou: Od prvního výstupu v roce 1969 vrchol zdolaly jen tři desítky dobrodruhů. Hora se nachází vedle sedmého nejvyššího štítu světa Dhaulágirí přibližně dvě stě kilometrů západně od nepálské metropole Káthmándú. Jihokorejská expedice údajně chtěla vrchol dobýt novou výstupovou cestou.

Smrt devíti horolezců představuje nejhorší tragédii v Himálaji od roku 2015, kdy lavina vyvolaná zemětřesením zasáhla tábor pod Mount Everestem a zabila osmnáct lidí. O rok dříve rovněž v důsledku laviny zahynulo na nejvyšší hoře světa šestnáct nosičů.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Simon

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ