Brahímí: Je na čem stavět. Syrští nepřátelé se znovu sejdou

Zahraničí
31. 1. 2014 17:25
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí.
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí.

Další kolo mírových rozhovorů mezi syrskou opozicí a vládou se uskuteční 10. února. Obě znepřátelené strany souhlasily s tím, že dorazí. Vládní delegace to nicméně ještě musí prodiskutovat s vedením v Damašku. Oznámil to na závěr prvního kola jednání v Ženevě zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí.

Během jednání podle něj nedošlo k žádnému zásadnímu pokroku, nicméně obě delegace se "přijatelným způsobem zapojily". Souhlasily například s tím, že jsou připraveny prodiskutovat uskutečnění závěrů předchozí ženevské konference z roku 2012, ve kterých se mluví o vzniku přechodné vlády.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.Podle Brahímího mají obě strany "více společného, než si připouštějí". Během jednání prý zaznamenal určité pozitivní kroky, nicméně rozdíly mezi oběma tábory zůstávají i nadále obrovské. Týdenní rozhovory Brahímí nazval "skromným začátkem, nicméně začátkem, na kterém se dá stavět".

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ale na pozdější tiskové konferenci vystoupil s útočnou rétorikou. Mimo jiné obvinil USA ze zasahování do rozhovorů. Dále řekl, že týden rozhovorů nepřinesl žádný zásadní výsledek a že je to vinou opozice. V Sýrii podle něj žádná umírněná opozice není, proti vládě prý bojují jedině teroristé.

"Bohužel musím říci, že jsme za týden dialogu nedospěli k významnému výsledku. Příčinou je nedostatek odpovědnosti a solidnosti (vůdců opozice) a také jejich tendence vše zničit, jako kdybychom sem přijeli na hodinu, abychom jim vše odevzdali," řekl Mualim.

Syrská opozice i zástupci vlády prezidenta Bašára Asada spolu ve Švýcarsku jednali osm dní. Brahímí několikrát ocenil i fakt, že spolu vůbec mluví a setkávají se v jedné místnosti, původně se totiž jednotlivé delegace ani potkat nechtěly.

Mluvčí Syrské národní koalice Luaj Safí. Opozice přislíbila, že se účastní dalších jednání.Opozice i vládní představitelé diskutovali rovněž o přerušení bojů kvůli tomu, aby umožnily humanitárním organizacím přístup do určitých oblastí. Mluvilo se zejména o situaci v armádou obléhaném městě Homs. Oba tábory se shodly na evakuaci žen a dětí, která nicméně zatím nenastala. V jednáních o vpuštění humanitárního konvoje do Homsu nijak nepokročily.

Povstalecká organizace SOHR, která sídlí v Londýně a sleduje dodržování lidských práv v Sýrii, u příležitosti ukončení prvního kola rozhovorů oznámila, že za dobu, kdy ve Švýcarsku probíhala jednání, zemřelo v Sýrii téměř 1900 rebelů a civilistů. Celkem zemřelo během téměř tříletého krvavého konfliktu podle odhadů přes 100 tisíc lidí.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ