Britský parlament v prvním čtení podpořil návrh zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který umožňuje zahájit jednání o odchodu Británie z Evropské unie, takzvaném brexitu. Vládní konzervativci se spojili s opozičními labouristy a pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti 114, uvedl zpravodajský kanál BBC.
Proti spuštění procesu jednání se nakonec postavil jediný konzervativní poslanec, přestože brexit dříve odmítala většina jeho stranických kolegů. Ti ale nakonec respektovali výsledky referenda, ve kterém se loni v červnu většina hlasujících vyslovila pro odchod z unie.
U opozičních labouristů byla vzpoura znatelnější. Navzdory výzvě lídra Jeremyho Corbyna, aby podpořili zákon, hlasovalo proti 47 jeho spolustraníků, včetně dvou nyní již bývalých členů stínového kabinetu.
Obě hlavní strany tak snadno zlomily odpor zbytku opozice, tedy liberálů a skotských nacionalistů, kteří se ještě předtím pokusili prosadit svůj návrh zabraňující spuštění brexitu. Ten byl ale více než 330 hlasy proti stovce odmítnut.
Schvalovací proces zákona o zahájení brexitu ještě projde parlamentními výbory a závěrečným hlasováním nejpravděpodobněji 8. února.
Zákona předložil poslancům vláda na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, podle něhož podobný závažný krok musí kabinetu schválit parlament. Po očekávaném souhlasu sněmovny posoudí text Sněmovna lordů, a to do 7. března. Posledním krokem má být potvrzení zákona o brexitu královnou Alžbětou II.
Britská vláda slíbila evropským partnerům, že jednání o podmínkách brexitu, které by mohlo trvat až dva roky, zahájí do konce letošního března, nejspíš tak ale učiní již 9. března na summitu EU v Bruselu.
UK MPs reject attempt to throw out Article 50 legislation: https://t.co/PQ9VLTs716 #Brexit pic.twitter.com/0rxG1lDcP9
- Reuters Top News (@Reuters) 1. února 2017
Výběr hlavních událostí kolem chystaného britského odchodu z Evropské unie (brexitu): 23. ledna 2013 - Britský premiér David Cameron slíbil, že v případě zvolení své strany po parlamentních volbách v roce 2015 vyhlásí referendum o setrvání země v EU. Konzervativci ve volbách zvítězili. 22. února 2016 - Cameron v parlamentu oznámil termín referenda - 24. června 2016.
24. června 2016 - V referendu zvítězili odpůrci členství v unii poměrem hlasů 51,9 ku 48,1 procenta. Volební účast činila 72,2 procenta. Zastánci brexitu zvítězili podle analýz britských televizních stanic zvláště na venkově a v menších městech.
- Cameron reagoval na výsledky oznámením, že na podzim odstoupí. Řekl také, že vyjednávání o odchodu z EU by měl s Bruselem vést až jeho nástupce. Představitelé EU ale Camerona vyzvali, aby rozhovory o odchodu Británie z unie zahájil co nejdříve.
- Skotští představitelé dali najevo, že budou usilovat o nové referendum o nezávislosti na Británii, které by jim umožnilo opětovné přistoupení k EU. Ze Severního Irska se začaly ozývat hlasy volající po sjednocení s Irskou republikou.
- Nacionalistické a protiimigrační strany v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku, Francii a dalších zemích vyzvaly k referendům o členství v unii.
25. června 2016 - Britové začali podepisovat internetovou petici, žádající nové referendum o členství v EU. Poukazovali na účast a těsný výsledek. Petici s podpisy 4,1 milionu lidí vláda 9. července odmítla.
30. června 2016 - Jeden z nejhlasitějších zastánců odchodu z EU Boris Johnson se překvapivě rozhodl neucházet se o úřad premiéra.
4. července 2016 - Předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage oznámil rezignaci na funkci v čele strany. Dosáhl prý totiž svého životního cíle, odchodu Británie z EU.
13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová, která je po Margaret Thatcherové druhou ženou v této funkci v dějinách Británie.
20. července 2016 - Británie informovala EU, že se vzdává svého plánovaného předsednictví Evropské unie ve druhé polovině roku 2017.
2. října 2016 - Mayová uvedla pro stanici BBC, že Británie použije článku 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března 2017.
6. prosince 2016 - Někdejší eurokomisař Michel Barnier, který je šéfem vyjednávacího týmu Evropské komise, uvedl, že dohoda mezi EU a Británií by mohla být hotova v říjnu 2018 v případě, že Londýn skutečně svůj záměr z bloku vystoupit oznámí do konce března 2017.
16. ledna 2017 - Zvolený americký prezident Donald Trump komentoval rozhodnutí Britů opustit EU: "Lidé a státy chtějí svou vlastní identitu a Spojené království chce rovněž svou identitu... Nakonec se ukáže, že brexit je velká věc."
17. ledna 2017 - Mayová v projevu o dalším postupu, který povede k odchodu země z unie, prohlásila, že chce úplně oddělení od EU, tedy takzvaný tvrdý brexit.
24. ledna 2017 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že vláda musí mít k zahájení jednání o odchodu země z EU souhlas parlamentu.
26. ledna 2017 - Britská vláda představila v parlamentu návrh zákona ke spuštění brexitu.
1. února 2017 - Parlament v prvním čtení podpořil návrh zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který umožňuje zahájit jednání o odchodu Británie z EU. Vládní konzervativci se spojili s opozičními labouristy a pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti jich bylo 114.