Rusko útočí na civilisty v Sýrii, stejně jako to učinilo Německo za španělské občanské války v Guernice. Řekl to britský poslanec a bývalý ministr Andrew Mitchell. O Guernice v souvislosti s ruskými útoky v minulých dnech mluvil také francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
Příměr baskické Guerniky, zničené při tříhodinovém bombardování, jehož se zúčastnilo německé letectvo, si Mitchell zvolil, když mluvil o zářijovém útoku na humanitární konvoj v Sýrii. Zemřelo při něm 20 lidí a zničena byla většina z 31 kamionů s nákladem. V oblasti v té době byla ve vzduchu dvě ruská letadla; USA útok připisují Rusku. Moskva obvinění popřela, ale nepřestává čelit kritice za podíl na náletech v Sýrii.
"OSN dala jasně najevo, že používání zápalné munice, hloubkových a tříštivých bomb v hustě obydleném prostředí je válečný zločin. Jsme svědky činů, které se podobají chování nacistického režimu v Guernice ve Španělsku," řekl Mitchell s odkazem na událost z roku 1937. Britský parlament debatuje o humanitární situaci v Sýrii.
Rezoluce o zastavení bojů
Rusko v sobotu zmařilo v Radě bezpečnosti OSN přijetí rezoluce o zastavení bojů v Sýrii a neuspělo s vlastní rezolucí, která umožňovala pokračovat v přeletech vojenských letadel nad Aleppem.
Ayrault v neděli odsoudil útoky syrské armády a jejích spojenců na nemocnice a školy v Aleppu jako válečné zločiny. Prezident Bašár Asad "s neuvěřitelnou brutalitou směřuje ke svému cíli. S bojem proti terorismu to nemá nic společného, cílem je docílit kapitulace Aleppu. Všichni máme v paměti Guerniku, Srebrenicu, Groznyj. To, co se odehrává v Aleppu, je opakování těchto tragédií," řekl.
Tvrdý postoj Ruska ke krizi se zřejmě odrazil i na programu prezidenta Vladimira Putina. Příští středu měl být na návštěvě Paříže, ale byla podle zatím neoficiálních zdrojů cesta zrušena, neboť francouzský prezident François Hollande chtěl setkání věnovat výhradně Sýrii.