Británie chce do roku 2010 zvýšit vzájemný obchod s Čínou o 50 procent a stát se hlavním partnerem čínských investorů. V Pekingu to dnes prohlásil britský labouristický premiér Gordon Brown, podle kterého se vztahy obou zemí dostávají na novou úroveň.
"Británie přivítá v nadcházejících letech podstatné investice z Číny," řekl Brown na společné tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem.
Oba premiéři se rovněž dohodli na posílení obchodních vazeb. Vzájemný obchod obou zemí by měl do roku 2010 dosáhnout hodnoty 60 miliard dolarů (přes bilion korun).
Sňatky z rozumu
"Věřím, že do roku 2010 bude v Británii nově investovat 100 čínských firem, navážeme stovky partnerství mezi britskými a čínskými univerzitami, zdvojnásobíme počet společností zapsaných na londýnské burze a vytvoříme tisíce pracovních míst," naznačil Brown svou vizi rozvoje vzájemných vztahů s Pekingem.
Brown s Wenem hovořili vedle hospodářských témat i o zapojení Pekingu do řešení krize v súdánském Dárfúru.
"Obě země věří, že sever i jih Súdánu dosáhnou mírové dohody," řekl Wen. Čína patří mezi největší obchodní partnery této africké země a v minulosti se stala terčem kritiky, protože údajně nevyužívá svůj vliv k ukončení zdejšího etnického násilí.
Oba premiéři rovněž diskutovali o prosazování dalších demokratických reforem v Číně. "Čína je nadále rozhodnuta rozšiřovat demokracii," prohlásil Wen na tiskové konferenci. "To znamená, že naši lidé si postupně zvyknou na demokratické volby a naučí se více zapojovat do politických záležitostí," vysvětlil.
Brown, který je v Číně na třídenní návštěvě, se ještě dnes setká i s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Politici budou mimo jiné diskutovat o klimatických změnách, o podpoře výuky angličtiny v Číně a o zlepšení postavení žen, informovala britská vládní místa.
Drobečky na čínském stole
Browna na jeho cestě doprovází řada britských podnikatelů z různých hospodářských odvětví.
Británie se uchází o podíl na sektorech čínského trhu jako jsou finanční služby, pojišťovnictví, přesné strojírenství či energetický průmysl. Britové však zřejmě v těchto oblastech narazí na silnou zahraniční konkurenci, která je v předcházejících měsících předběhla.
Například obchodní řetězec Tesco PLC, který operuje i v České republice, je v Číně teprve na začátku, zatímco americký konkurent Wal-Mart zde otevírá již stý obchod. Dobře si tu vede i francouzský řetězec Carrefour SA.
Čína přitahuje v posledních měsících stále výraznější zájem evropských zemí i Spojených států, a to díky prudkému hospodářskému rozvoji, který nezbrzdila ani nynější globální krize kolem úvěrů. Země s víc než miliardovou populací je vedle Indie mimořádně rychle rostoucím spotřebitelským trhem, který se stále výrazněji otevírá investicím ze zahraničí.
Foto: AP