Britští námořníci se přiznali. Prováděli špionáž
05.04.2007 21:08 Aktualizováno 05.04. 21:42
Zadržování britských vojáků v Íránu mohlo snadno skončit veřejnou popravou. Britská televize Sky News totiž teprve po jejich příjezdu do vlasti odvysílala záznam, na němž kapitán britské lodi uvádí jako jeden z úkolů posádky zjišťování citlivých informací o íránském režimu. Za špionáž přitom v Íránu hrozí trest smrti.
Patnáct britských námořníků, kteří byli od 23. března zadržováni v Íránu, se vrátilo do vlasti okolo jedné hodiny odpoledne. Premiér Tony Blair při této příležitosti řekl, že se Británii podařilo zajistit propuštění námořníků bez jakékoliv "transakce". Hlavní poradce íránského duchovního vůdce Alího Chameneího naproti tomu prohlásil, že Teherán dosáhl v případu britských námořníků svých cílů, když Blair údajně ve středu zaslal Teheránu omluvný dopis.
Už během dne se dostala na veřejnost zpráva, že námořníci v oblasti Perského zálivu měli za úkol provádět kromě běžné kontroly lodí i protiíránskou špionáž. "Shromažďujeme rovněž tajné informace," uvedl v rozhovoru natočeném pro televizi Sky News pět dnů po zajetí Britů kapitán lodi Chris Air. Tyto informace se měly týkat "všech druhů íránských aktivit v oblasti". Ministr obrany Des Browne pro tutéž televizi potvrdil, že "na základě mandátu OSN mají námořníci právo sbírat informace o prostředí, v němž pracují".
Britský premiér, který promluvil k novinářům před sídlem vlády právě v okamžiku přistání letadla s propuštěnými námořníky, dále podotkl, že se otevřely nové a zajímavé cesty přístupu k Íránu. Mezinárodní společenství by však podle něj mělo vytrvat ve svém pevném postoji vůči Teheránu.
Odsoudil zároveň dnešní pumový útok na britské jednotky v jihoirácké Basře, při němž byli zabiti čtyři britští vojáci. Jak řekl, nechce tento útok přímo přičíst Íránu, ale je prý dobře známo, že "elementy íránského režimu" podporují teroristy v Iráku.
Bush pochválil Británii za nepoužití násilí
Návrat britských námořníků domů ve čtvrtek kvitoval i americký prezident George Bush, který zároveň ocenil Londýn za mírové řešení sporu. Nicméně odmítl, že by osvobození britských občanů znamenalo změnu v politice Íránu, a zopakoval, že se Teherán musí vzdát svých kontroverzních jaderných aktivit.
To však ve čtvrtečním rozhovoru s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou znovu vyloučil hlavní íránský jaderný vyjednávač Alí Larídžání.
Chameneího poradce Alí Akbar Velájatí prohlásil, že Írán dosáhl "svých cílů" v případu britských námořníků, a tvrdil, že Británie zaslala Teheránu omluvný dopis. "Někteří spojují toto propuštění (Britů) s britským 48hodinovým ultimátem, zatímco Írán si stanovil jako podmínku osvobození (námořníků) přiznání porušení (teritoriálních vod) a omluvy. Den před osvobozením zaslal britský premiér omluvný dopis Teheránu," prohlásil Velájtí v íránské státní televizi. Poradce tím narážel na Blairovo úterní prohlášení, že příštích 48 hodin může být klíčových pro vyřešení krize s námořníky.
"Íránská islámská republika dokázala, že ubrání svou územní celistvost v těch nejtěžších podmínkách a že nemá žádný strach," dodal Velájatí.
Íránci dali Britům velikonoční dárek
Britové byli zadrženi v Íránu 23. března údajně kvůli nezákonnému proniknutí do íránských výsostných vod. Ve středu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na tiskové konferenci překvapivě oznámil jejich dnešní propuštění jako "velikonoční dar" Íránu britskému lidu.
Vojáci odletěli z Teheránu ve čtvrtek ráno pravidelnou linkou společnosti British Airways. Kvůli této skupině byla v letadle uvolněna kabina business class, v níž Britové cestovali sami jen se svým doprovodem.
Jak předem upozornilo britské ministerstvo obrany, nekonala se po příletu námořníků tisková konference. Vojáci oblečení už zase v uniformách se na ploše zdrželi asi půl hodiny, nechali si udělat skupinovou fotografii před letadlem, kterým přicestovali, a pěšky došli ke dvěma vojenským vrtulníkům. Ty je pak přepravily na základnu námořní pěchoty Chivenor v severním Devonu.
The Sun: národu se z námořníků dělá špatně
Tam se bez přítomnosti tisku sešli se svými rodinami. Setkali se také krátce s členem britského armádního velení Jockem Stirrupem, který odmítl námitky některých kritiků, že se námořníci provinili, když v propagandistických íránských videonahrávkách "přiznali", že vstoupili do íránských vod. "Od začátku do konce jednali, jak měli, a my jsme na ně hrdí," řekl Stirrup. Jiného názoru bylo čtvrteční vydání bulvárního deníku The Sun, podle něhož se "při pohledu na ilegálně zadržené britské námořníky děkující íránským tyranům za svobodu dělalo celému národu špatně".
Posádka britských lodí byla zajata íránskou pobřežní stráží, když nedaleko iráckých břehů kontrolovala plavidlo podezřelé z pašování zboží. Londýn od počátku tvrdil, že jeho námořníci se v okamžiku zadržení nacházeli v iráckých vodách. Írán naopak na podporu svých argumentů odvysílal záběry a výpovědi britských námořníků, mezi nimi i jedné ženy, kteří se ke vstupu do íránských výsostných vod přiznali.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.