Likvidace syrského chemického arzenálu pod dohledem mezinárodní inspekce je realizovatelná, ale bude velmi drahá a zdlouhavá. Sdělil expert z Nadace pro strategický výzkum se sídlem v Paříži Olivier Lepick. Podle něj půjde o práci na celé roky. "Plán navržený Rusy je jistě proveditelný. Jenže to bude trvat dlouho. Půjde pravděpodobně o záležitost několika let," upozornil Lepick v rozhovoru pro AFP.
Je zapotřebí udělat inventuru syrského chemického arzenálu, převzít nad ním kontrolu a pak jej rozebrat a zničit.
Rusko, které mělo 40 tisíc tun chemických zbraní a Spojené státy, jež jich měly 30 tisíc tun, začaly likvidovat svoje chemické arzenály na konci 90. let.
"Doteď s tím nejsou u konce," upozornil Lepick, podle kterého by to mohli stihnout nejdříve koncem tohoto desetiletí nebo spíš začátkem příštího.
Likvidace chemických zbraní podle něj trvá dlouho, protože je nesmírně složitá. Zbraně jsou velmi nebezpečné, obsahují toxické látky a při jejich ničení je potřeba přijmout sérii bezpečnostních opatření, jež musejí chránit pracovníky, kteří na tom pracují, a také okolní životní prostředí.
K tomu je potřeba namístě vybudovat příslušné objekty.
Pokud na to mají dohlížet mezinárodní inspektoři, potřebují záruku absolutní bezpečnosti, což v zemi zachvácené občanskou válkou patrně nebude úplně možné.
Nezanedbatelné jsou samozřejmě i finanční náklady, které bude nutné na likvidaci pravděpodobně stovek tun chemických látek v Sýrii vynaložit. Podle Lepicka může jít o několik set milionů dolarů. A nikdo zatím neví, kdo za to bude ochotný zaplatit.
Organizace spojených národů oznámila, že Sýrie dosud není členem mezinárodní konvence o zákazu chemických zbraní. Podle mluvčího OSN se jím stane nejdříve za 30 dní. Sýrie přitom ve čtvrtek uvedla, že se již stala plnohodnotnou členskou zemí.
Prezident Bašár Asad ve čtvrtek podepsal dekret o přistoupení Sýrie k paktu a Damašek předal OSN dokumenty nutné ke schválení jejího členství. Stálý syrský zástupce v OSN Bašár Džafarí poté večer SELČ oznámil, že země již získala plnohodnotné členství. "Tímto skončí kapitola s takzvanými chemickými zbraněmi a... Sýrie se stala, počínaje dneškem, plnohodnotným členem konvence," řekl novinářům Džafarí.
Jenže mluvčí OSN Farhan Hak nedlouho poté jeho slova korigoval a prohlásil, že organizace dokumenty stále studuje. Sýrie se podle něj může plnoprávným členem stát 30 dní poté, co bude její dokumentace přijata. Sýrie dosud byla jednou ze sedmi zemí světa, které se k dohodě z roku 1997 nepřipojily.
Konference o Sýrii bude
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se dnes v Ženevě dohodli na setkání někdy na konci září v New Yorku kvůli přípravě nové mezinárodní mírové konference o Sýrii po názvem Ženeva 2.
Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí k tomu dodal, že pro úspěch konference je nezbytné se dohodnout na kontrole a likvidaci syrských chemických zbraní.
Lavrov při této příležitosti pochválil Kerryho za pochopení ohledně toho, jaký význam má pokrok v diplomatických jednáních o Sýrii.
V Ženevě dnes pokračovala jednání obou ministrů o ruském plánu kontroly syrských chemických zbraní především za účasti expertů obou stran, kteří mají zevrubně zpracovat a doladit dohodu.
V Římě mají o syrské krizi na programu jednání ministři vnitra šesti největších zemí Evropské unie (Německa, Francie, Británie, Itálie, Španělska a Polska) a rovněž Spojených států.