Osadníci v Předjordánsku
Buldozery bořily největší ilegální židovskou osadu
05.09.2011 09:51 Aktualizováno 05.09. 09:55
Buldozery izraelské armády ráno strhly tři domy v ilegální osadě na západním břehu Jordánu. Stovky vojáků a policistů se střetly se vzdorujícími osadníky, kteří se odmítli podřídit rozhodnutí nejvyššího soudu, jenž nařídil likvidaci celé osady. Několik jich bylo zatčeno.
Největší nelegální osadu v Předjordánsku Migron obývá asi padesát rodin. V sídlišti jsou ještě další domy a vznikaly tam také dočasné přístřešky; není však jasné, proč armáda dostala rozkaz zlikvidovat trojici oněch konkrétních domů.
V reakci na to židovští vandalové zapálili mešitu v blízké vesnici Qusra, píše agentura AFP. Uvnitř zapálili pneumatiky a zdi počmárali graffiti. Nelegální osadníci už dříve prohlásili, že budou na vládní demolice svých osad odpovídat násilím na Palestincích a jejich majetku.
Na okupovaném západním břehu Jordánu vzniklo více než sto nelegálních osad s cílem nárokovat si posléze území, jež se má stát součástí budoucího palestinského státu. Vláda jejich výstavbu nepovolila, ale během jejich budování zavírala oči; některá ministerstva dokonce nelegálním osadníkům pomáhala. V těchto osadách (outpostech) žije několik tisíc z celkových asi tří set tisíc židovských obyvatel Předjordánska.
Podle Izraele je legálních nějakých sto dvacet osad, nicméně mezinárodní společenství se většinou shoduje, že jsou nelegální všechny. "Okupující mocnost nebude deportovat či přemisťovat části své vlastní civilní populace na území, jež okupuje," stojí například ve Čtvrté ženevské konvenci. Ačkoli Izrael konvence podepsal, tuto část si vykládá po svém.
O likvidaci Migronu rozhodl nejvyšší soud před měsícem. Úřadům dal lhůtu na úplné odstranění osady do konce března příštího roku. Soud zároveň obvinil vládu, že v uplynulých pěti letech nedokázala splnit program vyklizení Migronu, jak se k tomu zavázala. "Není žádných pochyb, že podle izraelských zákonů nesmějí být na soukromé půdě Palestinců postaveny žádné osady," citoval tehdy deník Haarec Dorit Beinischovou, předsedkyni nejvyššího soudu. Už v červnu ovšem z rozhodnutí ministra obrany Ehuda Baraka úřady strhly tři jiné budovy v Migronu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.