Bývalý indonéský diktátor Suharto zemřel
27.01.2008 09:08 Aktualizováno 27.01. 11:39
V neděli zemřel ve věku 86 let bývalý indonéský diktátor Suharto. Oznámili to ošetřující lékaři a zprávu potvrdila rodina. Suharto, který vládl Indonésii 32 let, byl těžce nemocen a v minulých deseti letech byl několikrát hospitalizován.
Naposledy byl do nemocnice přijat 4. ledna s problémy plic, srdce a ledvin provázenými záněty. Lékařům se později podařilo infekci zlikvidovat a tvrdili, že Suharto se uzdravuje, i když zůstával na jednotce intenzivní péče.
V neděli ale přišla z Jakarty zpráva, že se Suhartův stav prudce zhoršil a že pacient upadl do kómatu. Podle policie zemřel deset minut po 13. hodině místního času (7:10 středoevropského). Po zjištění, že mu rychle klesá krevní tlak, bylo prý k jeho lůžku povoláno několik desítek lékařů. "Dělali jsme, co bylo v naší moci, ale Bůh rozhodl jinak," řekl jeden z nich.
"Otec se vrátil k Bohu. Měl-li nějaké chyby, prosím, odpusťte mu je," řekla krátce po otcově úmrtí novinářům jedna ze Suhartových dcer.
Prezident Susilo Bambang Yudhoyono vyzval Indonésany, aby se modlili za to, aby Bůh přijal mrtvého za jeho "dobré skutky a obětavost. Pan Suharto prokázal národu velkou službu," uvedl Yudhoyono v prohlášení. Vlajka na prezidentském paláci byla spuštěna na půl žerdi a na příštích sedm dní byl vyhlášen smutek.
Suhartovo tělo bude podle oficiálních zdrojů letecky dopraveno na Jávu do města Solo, poblíž které bude Suharto v pondělí pohřben. Rodinná hrobka je asi 35 kilometrů od Sola a modlitby za Suharta se u ní mají konat ještě v neděli.
Tělo bylo v neděli z nemocnice převezeno do Suhratova jakartského domu, u kterého čekal dav nejen novinářů. Některé ženy propukly při příjezdu sanitky v pláč. Další se věšely na plot a snažily se auta s mrtvým dotknout. "Vzpomínám si na to, co dobrého pro národ udělal. Za Suhartovy vlády tady bylo mnohem lépe," řekla jedna Indonésanka, která se k rezidenci vydala hned, jakmile zaslechla zprávu o Suhartově smrti. Poctu mrtvému přišel vzdát do Suhratova domu také prezident Yudhoyono, který se zúčastní i pohřbu.
Přípravy na smrt
Indonésie se v době poslední Suhartovy třítýdenní hospitalizace připravovala bez skrupulí na jeho smrt. Armáda uvolnila pět letadel pro přesun rakve a příbuzných do centra ostrova Jáva, kde má být Suharto pohřben. V okolí hrobu byl proveden velký úklid a do jeho blízkosti přesunuty vojenské jednotky.
Suharto odstoupil z prezidentské funkce v roce 1998 pod tlakem masových protestů v době hluboké ekonomické a sociální krize v zemi. Pak byl obžalován z korupce a zpronevěry 57l milionů dolarů (10,1 miliardy korun), které údajně prostřednictvím charitativních nadací převedl na přátele a příbuzné. V roce 2000 soud řízení zastavil s odůvodněním, že proces není možný kvůli Suhartovu zdravotnímu stavu. Loni na něj byla podána civilní žaloba žádající 1,54 miliardy amerických dolarů náhrady za škody a za zpronevěru státních fondů během jeho vládnutí.
Jeden z jeho právníků dnes prohlásil, že civilní žaloba musí být zrušena, jelikož Suhartovi advokáti ho po jeho smrti nemohou zastupovat. Prokuratura prý bude muset tuto záležitost vyřídit s pozůstalými.
Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci ve druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800 tisíc příznivců komunismu. Indonéská armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti na Východním Timoru a v provinciích Aceh a Papua zabila na 300 tisíc lidí.
Podle odborníků za sebou Suharto zanechal bezohlednou armádu, poškozenou ekonomiku, vykleštěný politický systém a nefungující národní instituce. "Vládl Indonésii jako mafiánský kmotr. Rozhodoval o všem, byl zárukou bezpečnosti, šlo přes něj veškeré podnikání, zničil všechno, parlament, soudní systém i inteligenci a z armády a policie učinil instituce sloužící jeho vlastnímu prospěchu," řekl o Suhartovi profesor Jeffrey Winters ze Severozápadní chicagské univerzity.
Bývalý předseda singapurské vlády Lee Kuan Yew prohlásil, že za Suharta se sice v Indonésii rozmohla korupce, ale zároveň v té době Indonésie poznala "ekonomický růst a skutečný pokrok". Mnozí Indonésané na Suharta vzpomínají v dobrém a se steskem. Pamatují na dobu, kdy byla Indonésie považovaná za jednoho z asijských tygrů, a o Suhartovi hovoří jako o otci rozvoje. Jeden z dopisovatelů listu Kompas ale žádal, aby se Suhartova rodina na tiskové konferenci otevřeně Indonésanům omluvila za Suhartovy zločiny.
Ilustrační foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.