Bývalý poradce Kaddáfího se do Libye nevrátí. Obává se zatčení

Zahraničí
2. 4. 2018 16:13
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy na schůzce s Muammarem Kaddáfím.
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy na schůzce s Muammarem Kaddáfím.

Bývalý poradce a tlumočník někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího se obává zatčení, pokud by se vrátil do Libye. Jak řekl Muftá Misúrí agentuře AP, je to kvůli tomu, co ví o obviněních z korupce proti bývalému francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu a o údajné Kaddáfího finanční podpoře pro Sarkozyho.

Misúrí sloužil Kaddáfímu od roku 1996 a v roce 2005 se zúčastnil schůzky mezi Kaddáfím a Sarkozym, který v té době byl ministrem vnitra. Podle Misúrího, který nyní žije v exilu v Tunisku, Kaddáfí už tehdy Sarkozyho pasoval na budoucího francouzského prezidenta, když řekl, že bude potěšen, když ho bude mít za přítele i v této funkci.

Sarkozy údajně před libyjským diktátorem odhalil své plány směřující k tomuto cíli. "Pomůžeme vám, pokud se zúčastníte voleb," řekl mu prý na to Kaddáfí. Setkání se konalo v rozlehlém Kaddáfího stanu v libyjské metropoli Tripolisu a trvalo asi 45 minut. Jednání bylo tehdy obecné - jeho účastníci nehovořili o konkrétních finančních částkách.

Misúrí, který se na libyjském ministerstvu zahraničí věnoval vztahům s Francií, také řekl, že později viděl dokument o podmínkách podpory, který Libyjci poslali francouzské straně. Také se v témže roce zúčastnil schůzky Kaddáfího personálního šéfa Bašíra Sáliha a francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea. Ten tvrdí, že předal několik kufrů s miliony eur Sarkozyho spolupracovníkovi Claudu Guéantovi.

Misúrí v rozhovoru tvrdil, že Kaddáfího peníze dostávali i jiní evropští politici, ale odmítl upřesnit, kteří. Dodal, že naléhal na Kaddáfího, aby "v zájmu transparentnosti" zveřejnil částky, které cizím politikům posílal, ale diktátor ho nikdy neposlechl.

O přesných částkách, včetně těch pro Sarkozyho, by podle Misúrího měl mít přehled bývalý Kaddáfího hlavní účetní Sálim Kumudí, který je v současné době v domácím vězení v Libyi.

Se Sarkozym se Kaddáfí pokoušel naposledy navázat kontakt několik měsíců před svou smrtí v roce 2011, kdy navrhoval, že odstoupí z čela země, ale neopustí ji. Sarkozy se tehdy naplno angažoval jako prezident z let 2007 až 2012 v náletech vedených NATO proti Kaddáfího silám během protivládního povstání. Kaddáfí byl na útěku nakonec zastřelen.

Sarkozymu v současnosti hrozí soud poté, co byl v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků v souvislosti s děním před volbami roku 2007. Sarkozy obviněním z nelegálního financování kampaně čelí také kvůli prohraným volbám z roku 2012 a celkem se ho týká sedm stále probíhajících vyšetřování.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Guibbaud Christophe/ABACA

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ