Bývalý šéf Interpolu se prý u soudu v Číně přiznal k úplatkářství

Zahraničí
20. 6. 2019 16:38
Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej.
Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej.

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej během soudního slyšení přiznal, že bral úplatky. Prokuratura je vyčíslila na 14,5 milionu jüanů (asi 47,8 milionu korun). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Proces se koná ve městě Tchien-ťin na severu Číny. Meng zmizel loni v září, když z Francie, kde Interpol sídlí, odjel do Číny. O jeho zadržení čínské úřady informovaly na počátku října. Soud v případě rozhodne později, napsal čínský vládní list People's Daily.

Mengovo zmizení, které ohlásila loni v září ve Francii jeho manželka, vyvolalo velký rozruch. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení začátkem října oznámilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl během své návštěvy Číny zadržen. Mengova choť, která získala společně se svými dvěma dětmi na počátku května ve Francii azyl, tvrdí, že proces je politicky motivován.

Disciplinární komise čínské komunistické strany v březnu uvedla, že Meng byl z komunistické strany vyloučen a že jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng "svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl".

Komise rovněž bez bližších podrobností uvedla, že Meng využil svého postavení k tomu, aby pomohl manželce získat práci, a že od jiných lidí přijal nelegálně "velké množství věcí" výměnou za poskytování různé podpory při povyšování nebo při změnách pracovního místa. Bývalý šéf Interpolu je také podezřelý, že bral úplatky a značně poškodil dobré jméno strany a zájmy státu, stojí v prohlášení.

Nyní 65letý Meng byl před nástupem k Interpolu náměstkem čínského ministra pro vnitřní bezpečnost. Je dalším vysokým čínským činitelem zadrženým v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 s cílem tvrdě postupovat i proti zkorumpovaným politickým špičkám. Lidé obvinění z korupce jsou zpravidla shledáni vinnými a odsouzeni k dlouhému vězení, někdy až na doživotí, píše agentura AP.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Wong Maye-E

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ