Bývalý americký prezident James Carter dnes přiletěl do severokorejského Pchjongjangu. Americko-severokorejské vztahy jsou v současnosti velice napjaté, ale Carter doufá, že se mu přesto podaří domluvit osvobození vězněného Američana.
Jamese Cartera a jeho doprovod přivítal na letišti náměstek ministra zahraničí Kim Kje-kwan, který je rovněž hlavní vyjednávač KLDR při jednáních o severokorejském jaderném programu. Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka podle amerických diplomatických zdrojů odcestovali do Severní Koreje soukromým letadlem.
ČTĚTE TAKÉ: KLDR mění figury. Hledá se nástupce Kim Čong-ila
Carter, který vládl v letech 1977-81, svou cestu označuje jako soukromou humanitární. Podle televizní stanice CNN je Bílý dům o akci informován. Carter ji podniká, aby vymohl propuštění Aijalona Mahliho Gomese.
KLDR tohoto jednatřicetiletého Američana poslala na osm let na nucené práce za nelegální vstup na své území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a do KLDR vstoupil podle tamních úřadů v lednu z Číny. Vězeň je údajně ve špatném duševním stavu, v červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.
Nejmenovaný americký úředník řekl, že Severní Korea souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí. Jiný americký úředník uvedl, že Carter stráví v KLDR jednu noc. Ve čtvrtek by se měl vrátit s Gomesem do USA.
Před rokem měl při intervenci v KLDR úspěch bývalý americký prezident Bill Clinton, když vymohl propuštění dvou amerických novinářek. Lauru Lingovou a Eunu Leeovou Severokorejci poslali na nucené práce na 12 let za to, že na hranici Severní Koreje a Číny údajně připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.
Foto: ČTK/AP