Carter zachránil <span>Američana vězněného</span> v KLDR

Zahraničí
27. 8. 2010 07:21
Zadržený Gomes (uprostřed) opouští KLDR, v USA by měl být odpoledne.
Zadržený Gomes (uprostřed) opouští KLDR, v USA by měl být odpoledne.

Americký exprezident James Carter odletěl z Pchjongjangu i s propuštěným americkým občanem Aijalonem Mahlim Gomesem, zadržovaným od ledna v KLDR za údajně nelegální vstup do země. Po jednání s Carterem ho komunistický režim propustil; Gomes má přiletět do domovského Bostonu odpoledne.


Podle mluvčí Carterova střediska v Atlantě Deanny Congileové severokorejský vůdce Kim Čong-il udělil Gomesovi amnestii na Carterovu žádost.

KLDR tohoto jednatřicetiletého Američana poslala na osm let na nucené práce za nelegální vstup na své území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a do KLDR vstoupil podle tamních úřadů v lednu z Číny. Po věznění byl údajně ve špatném duševním stavu, v červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.

 Carterovo centrum:


Po odchodu z Bílého domu zvolil Carter roli řešitele mezinárodních konfliktů. V roce 1982 založil v Atlantě s manželkou Rosalynn zvláštní humanitární středisko - Carterovo centrum.

Středisko pomáhá v různých zemích při nastolování demokratického systému, při pořádání svobodných voleb a dozoru nad jejich průběhem.

Věnuje se rovněž snaze o mírové řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Za své aktivity získal Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.

Zdroj: ČTK

Carter v Pchjongjangu jednal se severokorejskými představiteli i o dalších otázkách. Předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam, v hierarchii KLDR druhý nejmocnější muž, v této souvislosti Carterovi vyjádřil ochotu režimu účastnit se obnovených šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka odcestovali do Severní Koreje soukromým letadlem. Carter, který byl hlavou USA v letech 1977-81, svou cestu označuje za soukromou a humanitární. Carter ji podnikl s vědomím nejvyšších amerických orgánů s cílem dosáhnout Gomesova propuštění.

Podle diplomatických zdrojů Severní Korea předem souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ