Chanové opět vyšli do ulic. Žádají, aby policie učinila přítrž údajnému řádění Ujgurů, kteří na ně útočí injekčními stříkačkami. Od srpna bylo pobodáno několik set lidí, ale etnický motiv zatím nikdo neprokázal. Bezpečnostní složky demonstraci rozehnaly slzným plynem.
Protesty Chanů v ulicích Urumči pokračují už druhý den. Demonstranti tvrdí, že úřady nepostupují dostatečně rychle k potrestání Ujgurů, kteří iniciovali krvavé nepokoje, jež v oblasti vypukly začátkem června. Chanové si také stěžují, že právě oni jsou terčem záhadných útoků injekčními stříkačkami.
ČTĚTE TAKÉ: Ujguři mají jako muslimové nevýhodu, říká sinolog
Co se skrývá za násilím v Sin-ťiangu?
Čínská vláda reaguje na Ujgury i krizi obdobně
Než proti protestujícím zakročili slzným plynem, projížděli policisté ulicemi Urumči v hlídkových vozech a tlampači obyvatele vyzývali, aby zůstali doma a zachovali pořádek. Školy zůstaly uzavřené a trasy autobusů přes město zahradily zátarasy.
"(Policisté) nemají právo takhle blokovat ulice. Ti Ujgurové na nás útočí stříkačkami," stěžoval si muž čínské národnosti, který se s dalšími obyvateli snažil prorazit policejní zátaras bránící v přístupu do ujgurské čtvrti. "Musíme se s tímhle problémem vypořádat," dodal. Někteří z protestujících se pustili přímo do policistů a požadovali od nich "víc práv pro Chany". Na příslušníky bezpečnostních sil z davu přiletělo několik lahví.
Útoky byly opravdu „čisté"
Ve čtvrtek policie v souvislosti s útoky prováděnými injekčními stříkačkami zadržela 15 lidí. Podle čínské televizní stanice, injekčními stříkačkami bylo od 20. srpna pobodáno 476 lidí. Lékař z regionální metropole Urumči, který si nepřál být jmenován, uvedl, že by pobodaných mohlo být až tisíc. Tisková agentura Nová Čína napsala, že při útocích nebyl nikdo případným obsahem injekčních stříkaček nakažen či otráven.
Naprostou většinu pobodaných tvoří etničtí Chanové, tedy Číňané - přes 430. Dalších 12 napadených jsou Ujgurové, téměř dvě desítky příslušníci etnika Chuej, kteří stejně jako Ujguři vyznávají islám. Zbytek tvoří příslušníci jiných etnických menšin.
Sin-ťiang, kde žijí příslušníci ujgurské menšiny po boku etnických Číňanů (Chanů), se stal začátkem června dějištěm nejhorších etnicky motivovaných nepokojů za poslední desetiletí. Nejprve vyšli do ulic Ujgurové, kteří zaútočili na Chany, a o dva dny později se jim Chanové šli pomstít. Zabito tehdy bylo téměř 200 lidí a 1700 dalších bylo zraněno. Chanové si nyní stěžují, že za nepokoje nebyl nikdo postaven před soud.
Foto: Reuters