Chaos při rozdělování pomoci. Žádná spravedlnost! zní v Mosulu

Zahraničí
4. 12. 2016 17:42
Lidé v oblasti Mosul trpí nedostatkem vody.
Lidé v oblasti Mosul trpí nedostatkem vody.

Ve východní části iráckého Mosulu vypukl chaos, když se stovky lidí vrhly na nákladní automobily s vodou a potravinami, které do nedávno osvobozené oblasti dorazily. Kamiony s pomocí vyslala irácká vláda, reagovala tak na žádost humanitárních organizací, které se obávaly, že místním obyvatelům hrozí nedostatek pitné vody a jídla.

"Nepanuje tady žádná spravedlnost," řekl abú Ahmad, který se z bezpečnostních důvodů bál zveřejnil celé jméno. "Někteří lidé si vzali množství tašek s jídlem, jiní nedostali nic," dodal. I když měly nákladní automobily na sobě označení, že rozvážejí pomoc jménem místní vlády, přímo u rozdělování pomoci údajně nebyl žádný z vládních úředníků či jiný bezpečnostní představitel. Muži, ženy i děti tak ihned začaly bojovat o pytle s moukou a krabice s jablky. "Jsme zoufalí, to je poprvé, co vidím automobil s pomocí," uvedl abú Ahmad. Potraviny a voda, které si místní obyvatelé nashromáždili před začátkem ofenzivy, podle něj již došly.

V jednu chvíli muselo několik iráckých vojáků dokonce vystřelit do vzduchu ve snaze uvolnit místo v ulici, kterou projížděly sanitky se zraněnými z nedaleké bojové fronty. "Naše životy byly naprosto normální, jen jsme chodili do práce a na konci dne jsme se vraceli domů. Současná situace z nás udělal naprosto necivilizované lidi," uvedl jeden z mladíků, který boj o jídlo pozoroval.

Tvrdé boje v neděli pokračovaly ve čtvrti Šajmáa, kde chtěli iráčtí vojáci postupovat ulicemi rezidenční oblasti. Zastavila je ale palba ze střech domů. Islamisté čtvrť ostřelovali i z minometů.

Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu již nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Islamisté Mosul obsadili již v roce 2014.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ