Chcete být neviditelní? Číňané už umějí nechat zmizet kočku

Zahraničí
20. 12. 2014 06:30
Sny o neviditelnosti.
Sny o neviditelnosti.

Stát se neviditelným... To není jen téma pohádek či příběhů Harryho Pottera. Neviditelný plášť hrál významnou roli třeba už v Písni o Nibelunzích, slavném středověkém hrdinském eposu (Gunterovy námluvy u islandské princezny Brunhildy) a neviděn protivníkem na bitevním poli a jinde chce být i kdejaký dnešní generál. Uspět v bádání v tomto směru chce rovněž Čína, která odhalením tajemství neviditelnosti pověřila hned čtyři desítky výzkumných týmů po celé zemi.

Jednomu z nich se nyní podařilo nechat "zmizet" kočku.

Informuje o tom list South China Morning Post (SCMP), který vychází v Hongkongu. A poukazuje na ohromný vojenský potenciál nové techniky.

Zpráva nabízí i video (viz) ve kterém výzkumníci předvádějí, jak nechají zmizet mícu - a zlatou rybičku.

Celý postup se dá zjednodušeně vysvětlit tak, že vědci vytvoří jakýsi druh masky nebo roucha, které brání reflexi světla na určitém objektu.

"Výzkumníci na čínské pevnině jsou stále více přesvědčeni, že vytvoří jako první na světě závoj neviditelnosti," píše se doslova v článku SCMP.

Pro Peking, který pilně pracuje na budování moderní armády a vydává na zbrojení stále vyšší sumy, spojuje takové zkoumání zjevně hlavně s tím, aby ho využil vojensky. Při konstrukci domácích verzí neviditelných letounů či letadlových lodí, jež by nespatřeny brázdily světové oceány.

Na různých technikách neviditelnosti pracuje už zmíněných čtyřicet týmů včetně Univerzity Tsinghua (Čching-chua) v Pekingu. Jednou z metod je vývoj materiálů, které odchylují světlo od objektů. Jiné vytvářejí elektromagnetické pole, které rovněž odchyluje světlo od objektů, jež mají zůstat skryté.

Jeden z týmů, který vede profesor Čen Chung-šeng na Zhejiang Univerzity (Če-ťiang) ve městě Chang-čou zveřejnil v listopadu video, které ukazuje zneviditelnění ryby. Týž postup byl využit i v případě kočky. Potřebné zařízení sestává ze sklu podobných plátů poskládaných do šestibokého hranolu. Jistý problém ovšem zatím je, že kočka zmizí jen při pohledu z určitého úhlu.

Další fakulty a výzkumná oddělení, které se podílejí na obřím projektu, jsou Beijing Institute of Technology, Xiang Jiaotong University a Harbin Institute of Technology.

V případě ctižádostivých projektů staví čínské vedení s oblibou proti sobě více konkurenčních pracovišť, aby se zvýšil jejich výkon a dospělo se rychleji ke kýženému cíli.

Kvůli vojenským aspektům svého výzkumu nechtěly citované univerzity poskytnout listu South China Morning Post rozhovor.

Projekty neviditelných letounů.Odborníky z týmu univerzity Nanjing University of Aeronautic and Astronautic financuje čínská vláda s cílem dosáhnout úplné neviditelnosti nadzvukových vojenských letounů. Tyto můžou více či méně nepozorovaně dopravit jadernou nálož na jakékoli místo na světě.

Jeden z výzkumníků, profesor Ma Jün-kuej, který působí na Zhejiang Univerzity, oznámil brzkou prezentaci jedné z inovací. Mělo by jít o zařízení, které zabraňuje lokalizaci objektů pomocí tepelných senzorů a detektorů kovů.

Maův přístroj je prý malý jako krabička zápalek. Lze ho ovšem jakkoli zvětšit, což mimo jiné znamená, že s ním lze propašovat zbraně přes kontrolní zařízení na letištích. Profesor uvádí, že loni navštívil konferenci o neviditelných technologiích v Paříži a zjistil, že každý její třetí účastník pocházel z Číny.

Autor: - pp -Foto: Shutterstock , archiv

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ