Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Írán z plánování dalšího holocaustu. Reagoval tak na teheránskou výstavu karikatur na téma vyvražďování židů nacisty. Íránská vláda se od výstavy distancovala. Netanjahu řekl, že Izrael se staví proti hodnotám prosazovaným v Íránu více než proti tamní útočné politice.
"Popírají holocaust, dělají si z něj legraci a připravují další. Myslím si, že všechny země světa musejí zaujmout stanovisko a odsoudit to," řekl podle médií premiér.
Teheránská výstava byla zahájena v sobotu. Je na ní k vidění 150 příspěvků kreslířů z 50 zemí. Na autora nejúspěšnější kresby čeká odměna 12 tisíc dolarů (287 tisíc korun). Na některých kresbách figuruje právě Netanjahu oblečený jako terorista a s mečem v ruce.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Spojené státy mají obavy, že výstava bude "použita jako platforma pro popírání holocaustu a pro antisemitské projevy, jak tomu bylo v minulosti". V Íránu se už podobná akce konala v roce 2006, tamní režimy v minulosti holocaust popíraly. Nynější ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se od ní ale distancoval a řekl, že vláda ji neschvaluje.
"Takové urážlivé projevy by měly úřady a vůdci občanské společnosti odsoudit, ne povzbuzovat. Odsuzujeme jakoukoli formu popírání holocaustu a příčí se nám jeho zlehčování. Uráží to památku milionů lidí, kteří za holocaustu zemřeli," řekl Toner.
"Holocaust znamená masové vraždění. V Pásmu Gazy a Palestině jsme svědky největšího sionistického zabíjení," řekl karikaturista a jeden z organizátorů akce Masúda Šodžáí Tabátabájí. Řekl také, že účelem výstavy není popřít holocaust, ale kritizovat praxi dvojího metru v politice Západu.
Organizátorem výstavy jsou nevládní organizace podporované íránskými konzervativci. Minulá výstava v roce 2006 se konala za vlády prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který k těmto kruhům patřil, holocaust označoval za mýtus a předpovídal brzké zničení Izraele.