Čína a Rusko zahájily společné vojenské cvičení, jež má podle Pekingu a Moskvy posílit protiteroristickou spolupráci v regionu. Čína zažila silný výbuch etnicky motivovaných nepokojů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a Rusko se potýká s rostoucím násilím v severokavkazských oblastech Ingušsko, Dagestán a Čečensko.
Obě země navíc znepokojuje nestabilita v postsovětských oblastech střední Asie, které rozděluje postoj k Afghánistánu.
Pětidenní cvičení Peace Mission 2009 se koná v severovýchodní Číně a zapojí se do něj na 3000 příslušníků pozemních a leteckých sil a více než 40 bojových stíhaček a vrtulníků.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská námořní děla potopila čínskou nákladní loď
Čínská armáda letos spolkne přes bilion korun
"Nepokoje, které vypukly 5. července v Sin-ťiangu, do jisté míry popohnaly kupředu protiteroristickou spolupráci mezi Čínou a Ruskem," řekl major Wang Chaj-jün, bývalý čínský vojenský atašé v Rusku. Při nepokojích v Ujgurské autonomní oblasti bylo zabito téměř 200 lidí.
Šanghajská organizace proti NATO
"Situace ve střední Asii včetně Kyrgyzstánu a Uzbekistánu není příliš dobrá, tudíž jde o nejpravděpodobnější oblast praktické spolupráce. A oni (Číňané) se učí nové způsoby boje proti islámským povstalcům a Ujgurům," řekl Vasilij Kašin, odborník na čínské vojenství Ústavu dálněvýchodních studií Ruské akademie věd v Moskvě.
Rusko a Čína jsou hlavními členy Šanghajské organizace spolupráce (Shanghai Cooperation Organisation - SCO), která podle některých expertů je snahou o vytvoření alternativního vojenského bloku k NATO s cílem je postavit se sílícím hrozbám separatismu a extremismu ve střední Asii.
Mezi členské státy SCO patří středoasijské republiky Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán.
Boj proti terorismu jako záminka k útlaku
Organizace na ochranu lidských práv dlouhodobě upozorňují, že pod nálepkou boje proti terorismu se v Číně i u prorusky orientovaných vlád středoasijských republik může ukrývat snaha o potlačení nepohodlných skupin - opozičních, nebo etnicky či nábožensky odlišných.
Peking například označuje za teroristickou organizaci Islámskou stranu Východního Turkestánu (ETIM), která hájí zájmy etnických Ujgurů, a tvrdí, že ETIM má vazby na teroristickou síť Al-Káida. Podle ochránců lidských práv ale chybějí pro obvinění důkazy.
Mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) začátkem července upozornila, že proruské čečenské úřady v rámci údajně protiteroristickíé kampaně vypalují domovy příbuzných údajných povstalců. Podle některých neoficiálních zdrojů se tato praxe netýká pouze Čečenska, ale celého regionu; vládní bezpečnostní síly prý tak chtějí zastrašit povstalecké skupiny.
Foto: Reuters, ČTK/AP