Čína a USA se shodují na bezjaderném Korejském poloostrově

Zahraničí
13. 4. 2013 12:15
Americký ministr zahraničí John Kerry se sešel s čínským ministrem zahraničí Wangem Yi.
Americký ministr zahraničí John Kerry se sešel s čínským ministrem zahraničí Wangem Yi.

Čína a USA se shodují v nutnosti přeměnit Korejský poloostrov v bezjadernou oblast, oba státy se také zavazují více spolupracovat v otázce nestabilní situace v Severní Koreji. Oznámili to šéfové diplomacií Pekingu a Washingtonu po sobotním setkání v čínském hlavním městě.

Americký ministr zahraničí John Kerry přijel do čínské metropole poprvé ve funkci šéfa diplomacie se záměrem přimět čínské vedení, aby neodkladně vyvinulo větší tlak na Severní Koreu hrozící jaderným útokem proti svému jižnímu sousedovi a USA. Kerry se sešel s nejvyšším představitelem čínské diplomacie Jang Ťie-Čchem, jemu podřízeným ministrem zahraničí Wang Iem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Kim Čong-un přidělává svými hrozbami vrásky USA i Japonsku."Jsme schopni - Spojené státy a Čína - zdůraznit náš společný závazek k denuklearizaci Korejského poloostrova mírovou cestou," uvedl Kerry, podle něhož je to zásadní pro stabilitu regionu. Washington je podle něj přesvědčen o tom, že i Čína to s jaderným odzbrojením na poloostrově myslí vážně.

O tom ujistil i Jang. Při jednání s Kerrym se prý více než aktuálním napětím zabývali dlouhodobější otázkou, a sice tím, zda je KLDR schopna vyrobit střelu s jadernou hlavicí. Pro mír, dialog a zákaz jaderných zbraní na Korejském poloostrově se v rozhovoru s Kerrym vyslovil i čínský ministr zahraničí Wang-I, informovala agentura Nová Čína.

"Sílící napětí na Korejském poloostrově není v ničím zájmu," řekl Kerrymu při setkání předseda čínské vlády Li Kche-čchiang. "Všechny strany musejí nést odpovědnost za udržení regionálního míru a stability," citovala Liho čínská státní televize.

Podle Kerryho, který je přesvědčen, že doba je kritická a Čína, která je jediným významným diplomatickým a finančním spojencem Pchjongjangu, má "obrovský potenciál situaci změnit". Agentura AP však připomíná, že přes sobotní shodu má Peking v regionu dlouhodobě poněkud odlišné zájmy než Washington. Záleží mu prý především na stabilitě, protože má obavy z milionů chudých přistěhovalců, pokud by se režim v KLDR zhroutil.

Americký ministr zahraničí v pátek jednal v Soulu, kde odmítl severokorejské výhrůžky jadernou válkou a prohlásil, že Spojené státy a Jižní Korea nepřijmou KLDR jako jadernou velmoc. Rovněž slíbil, že Washington v případě nutnosti bude své spojence v regionu bránit.

Podle analytiků se ale Severní Korea rozpoutat ozbrojený konflikt nechystá, spíše se připravuje na test rakety středního doletu. Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se nevzdá jaderných zbraní, které v pátek označil za svou "drahocennou záruku" bezpečnosti.

Severokorejská televize podle agentury Reuters nepřinesla ani zmínku o Kerryho návštěvě v Číně. Většinu svých zpráv věnovala přípravám na pondělní oslavy výročního dne narození zakladatele státu Kim Ir-sena.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Ding Lin

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ