Čína: <span>Dalajlama chce feudalismus</span> a Velký Tibet

Zahraničí
25. 9. 2008 12:57
Jeho svatost dalajlama.
Jeho svatost dalajlama.

Jeho svatost dalajlama.Čínská vláda ve své dnešní zprávě obvinila dalajlamu, že chce v Tibetu obnovit feudální systém. Dokument, vydaný půl roku po rozsáhlých tibetských nepokojích, rovněž tibetského exilového duchovního vůdce viní z šíření nepravdivých zpráv o údajné kulturní genocidě v tomto himálajském regionu .

Současně upozorňuje, že jakékoli snahy o odtržení Tibetu od Číny budou zmařeny.

"Volání čtrnáctého dalajlamy a jeho kliky po 'kulturní autonomii Tibetu' je politickým spiknutím s cílem znovu teokraticky ovládnout Tibet a další oblasti osídlené Tibeťany a tím realizovat nezávislost Velkého Tibetu," píše se v třicetistránkové zprávě.

Dalajlama prchá roku 1959 z Tibetu.Text naopak oplývá chválou čínské vlády ohledně její správy Tibetu a vyzdvihuje, že úřady vynakládají množství peněz a dalších prostředků k ochraně tibetské kultury.

Zhruba za měsíc by se mělo uskutečnit třetí kolo rozhovorů zaměřených na uvolnění napětí mezi oběma stranami, které rozdmýchaly březnové protivládní demonstrace vedené mnichy, které v tibetské metropoli Lhase přerostly v násilí.

Peking tehdy obvinil dalajlamu a jeho stoupence z podněcování nepokojů, jež byly největší výzvou čínské vládě za poslední takřka dvě desetiletí. Podle Pekingu si nepokoje vyžádaly 22 mrtvých, tibetští aktivisté ale prohlašují, že počet obětí střetů demonstrantů s policií a následných razií je mnohem vyšší.

Exiloví Tibeťané v Nepálu demonstrují za svobodný Tibet."Čtrnáctý dalajlama a jeho klika se spikli s protičínskými silami na Západě a nutí etnické Tibeťany a jejich kulturu ke stagnaci a setrvávání ve stavu podobném podmínkám panujícím ve středověku," uvádí dnešní vládní dokument.

Dalajlama vytrvale odmítá tvrzení Číny, že usiluje o nezávislost Tibetu, a prohlašuje, že žádá pouze jeho větší autonomii a ochranu tamní buddhistické kultury.

"Pokud si čínská vláda myslí, že udělala dost pro ochranu tibetského jazyka a kultury, měla by umožnit mezinárodním médiím svobodný přístup do oblasti," reagoval na zprávu mluvčí tibetské exilové vlády sídlící v Indii.

Tibetští partyzáni podporovaní CIA na hranici s Nepálem (asi 1960).Čína dnes rovněž vyzvala Spojené státy, aby se nevměšovaly do jejích vnitřních záležitostí a nepodporovaly nezávislost Tibetu. "Apelujeme na USA, aby dostály svým závazkům, uznaly, že Tibet je nedílnou součástí Číny, nepodporovaly nezávislost Tibetu a přestaly se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao.

"Čína oficiálně protestuje proti tomu, že američtí vůdci hovoří s dalajlamou a setkávají se s dalajlamovými zástupci ve Spojených státech," dodal. Americký prezident George Bush v úterý telefonoval dalajlamovi kvůli jeho zdravotnímu stavu poté, co třiasedmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír zrušil svou plánovanou říjnovou zahraniční cestu do Německa a Švýcarska.

Tibetská Lhasa a palác Potála.

Foto: AP, Profimedia a archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ