Záplavy, které začátkem června postihly části Číny, zasáhly téměř tři miliony lidí, nejméně 20 osob je mrtvých nebo pohřešovaných. Dalších 228 tisíc lidí se muselo kvůli velké vodě a sesuvům bahna přesunout, píše ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na čínské úřady. V regionech v jižních částech země pokračují odklízecí práce, podle předpovědí by zde ale v příštích dnech měly přijít další srážky.
Povodně zasáhly především provincii Chu-nan a autonomní oblast Kuang-si na jihu Číny, zničily přibližně 1300 domů a napáchaly přímé škody převyšující v přepočtu přes 11,5 miliardy korun. Čínská vláda monitoruje situaci ve Wu-chanu, který vešel do paměti tím, že se zde loni objevily vůbec první případy viru SARS-CoV-2 na světě. Město leží na řece Jang-c’-ťiang a úřady se obávají toho, že by ve městě poznamenaném koronavirem a uzávěrou povodně způsobily další škody.
Oblast Kuang-si je oblíbenou turistickou destinací. Její cestovní ruch však utrpěl v době šíření koronaviru a nyní čelí dalším škodám způsobeným povodněmi. V malebném městě Jang-šuo, známém svými říčními zákoutími a krasovými horami, voda zaplavila ulice a turisté museli podstoupit evakuaci na bambusových vorech.
Čínské nízko položené oblasti čelí sezonním záplavám pravidelně, a to zejména regiony v povodí Jang-c’-ťiang a Perlové řeky. Čína se v minulosti snažila tento problém vyřešit výstavbou vodních děl, především obrovské přehrady známé pod jménem Tři soutěsky.
K nejhorším záplavám v nedávných dějinách došlo v Číně v roce 1998. Povodně si tenkrát vyžádaly přes 2000 životů a zničily přibližně tři miliony domů.